Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wyraziści jak sól

− Problemem dzisiejszego Kościoła nie jest spieranie się ze światem o to, czy Bóg jest, czy Go nie ma, ale przyjmowanie postawy: „My mamy Boga”. My Go nie mamy, my możemy tylko przed Nim zginać kolana – mówił bp Edward Dajczak do tych, którzy poświęcili się służbie Bożej.

Hierarcha przewodniczył Mszy św. z okazji Dnia Życia Konsekrowanego. Przedstawicieli zgromadzeń zakonnych i instytutów życia konsekrowanego, którzy zjechali się do koszalińskiej katedry, przestrzegał przed pokusą przyzwyczajenia.

− Jeżeli chcemy urzeczywistnić w swoim życiu to, co jest z Boga, musimy pozwolić Mu całkowicie przemienić nasze dotychczasowe myślenie, wyobrażenia, sposoby postępowania. A to już ryzyko i zmaganie, które wielu przeraża. Próbujemy więc znaleźć złoty środek. Najczęściej wchodzimy w tzw. tradycyjne ścieżki: bo tak było zawsze. Wtedy stajemy się chrześcijanami z przyzwyczajenia, z utartych ścieżek. A one nie zawsze są Chrystusowe. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do ryzyka spotkania, ale całym sensem i programem życia jest to, by nieustannie zdobywać się na zgodę przemieniania naszego myślenia, zgodę chodzenia drogami, które nie zawsze są naszymi wymarzonymi – mówił bp Dajczak.

− Kto poważnie traktuje orędzie Jezusa, musi konkretnie, w codzienności podejmować odważne decyzje na sposób Jezusa. Czasami będziemy jak światło. Czasami będziemy jak sól, wyraziści, niewygodni – głosił. Hierarcha zachęcał do codziennego oddawania się Bogu na wyłączność: − To zaczynanie od nowa tworzy piękną pokorę i daje szansę zrozumienia tych, którzy ledwie idą, słaniają się, szukają, wracają, pytają, buntują się, krytykują, krzyczą – nauczał i podkreślał: − Kiedy jest się konsekrowanym? Kiedy wszystko, co jest we mnie najwspanialsze, wszystko, co otrzymałem, oddaję Bogu na wyłączność. Tylko Jemu. To jest codzienna konsekracja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL