Nowy numer 8/2019 Archiwum

Życie duchowe dzieci? Zaryzykowaliśmy

Dobrze, jeśli odpoczynek po semestrze nauki daje wytchnienie nie tylko ciału, ale i duchowi. Zatroszczyła się o to parafia w Parsęcku, zapraszając uczniów do napisania ikony.

W świetlicy wiejskiej w Parsęcku na ogromnym stole leżą zagruntowane deski, podlinniki, pigmenty, spoiwo, pędzelki z włosia wiewiórki i kuny. Wokół stołu siedzi 13 osób: dzieci i młodzież od 4 klasy podstawówki po licealistów. Nie prowadzą głośnych rozmów. Jest cicho. Pierwszy tydzień ferii spędzają w nietypowy sposób, pisząc ikonę.

Z nosami przy deskach piszą wizerunek Matki Boskiej Pneumatofory, czyli niosącej Ducha Świętego. Brzmi skomplikowanie, ale jak mówi prowadząca zajęcia Zofia Konieczna, nauczycielka w SP w Parsęcku, to jedna z łatwiejszych ikon do odtworzenia, w sam raz na pierwsze spotkanie z tą sztuką.

– Wiedzę na ten temat zdobyłam podczas warsztatów pisania ikon, które nasza parafia zorganizowała w lipcu ubiegłego roku. Chciałam ją przekazać dzieciom – mówi. – Czy przyniesie to owoce? Czas pokaże. Na pewno to nie tylko duchowe przeżycia, ale też dobra forma zorganizowania uczniom czasu feryjnego.

Dostępne jest 25% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL