- Wy też jesteście zdolni do tego, by powierzonym sobie ludziom otwierać oczy i uszy na to, co dobre, piękne, czyste, sprawiedliwie, na drugiego człowieka, a nawet i na Boga - mówił bp Krzysztof Zadarko do świętujących funkcjonariuszy i pracowników służby więziennej.
Służba więzienna z okręgu koszalińskiego obchody rocznicowe rozpoczęła od modlitwy. Mszy św. w koszalińskiej katedrze przewodniczył bp Krzysztof Zadarko.
- Na drodze naszego życia stają ludzie w swojej ograniczoności, niepełnosprawności, którym albo pomożemy otworzyć oczy i uszy na to, co w życiu dobre i święte, albo pozostawimy ich w nieszczęściu. Ludzie, który zostają w więzieniu postawieni przez państwo, muszą odkryć w pewnym sensie i to, co w dzisiejszej Ewangelii mówi Jezus Chrystus - mówił, odwołując się do ewangelicznej sceny uzdrowienia przez Jezusa głuchoniemego.
- Kiedy otworzymy im oczy i uszy na rozróżnianie dobra od zła, pomożemy im odkryć ich godność. Odkryć, że nie są przedmiotem, ale kimś umiłowanym przez Boga, powołanym do stawania się człowiekiem - przypominał.
Sto lat temu, 8 lutego 1919 roku, Józef Piłsudski podpisał dekret organizujący polskie więziennictwo. Płk Jacek Wiśniewski, dyrektor okręgowy służby więziennej w Koszalinie, przyznaje, że to służba wymagająca specjalnych predyspozycji, przede wszystkim mechanizmów radzenia sobie ze stresem, którego w więzieniach nie brakuje.
- Robimy wszystko, żeby ta praca była bezpieczna i tego życzę wszystkim funkcjonariuszom. A także tego, żeby ich służba była w odpowiedni sposób gratyfikowana, w sposób adekwatny do tego, co robimy, a czego często nie widać, bo pracujemy za murami - życzy na stulecie formacji służbie więziennej.
W okręgu koszalińskim pracuje 1400 funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w aresztach i zakładach karnych. Podczas jubileuszowych uroczystości zostały wręczone odznaczenia i wyróżnienia resortowe oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.