GN 42/2020 Archiwum

Dla braci, o których się pamięta

Coraz więcej osób decyduje się przekazać diecezjalnej Caritas pieniądze uzyskane z odpisu podatkowego. Także w tym roku będzie można tą drogą wspomóc diecezjalne placówki charytatywne.

Za rozliczony już rok 2017 Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej zebrała ponad 200 tys. zł. To o 20 tys. więcej niż w poprzednim roku. Jak mówi ks. Tomasz Roda, dyrektor diecezjalnej Caritas, to efekt m.in. kampanii informacyjnej nt. akcji "Pomagam bliźniemu".

Placówek, którym w naszej diecezji patronuje Caritas, czekających na te pieniądze, jest wiele i niemal każdego roku powstają nowe.

- Nasz diecezja jest bardzo rozległa. Na jej terenie działa wiele placówek Caritas: hospicjum w Darłowie, Dom Samotnej Matki w Koszalinie, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sycewicach i Pile, przedszkola w Pile i Leżenicy, bursa szkolna w Szczecinku, świetlice dla dzieci i seniorów - wylicza. - Z początkiem 2019 roku powstała kolejna, czyli jadłodajnia w Domu Świętej Rodziny w Słupsku przy sanktuarium św. Józefa.

Ponadto Caritas dofinansowuje osobom ubogim zakup lekarstw, turnusów rehabilitacyjnych czy jednorazowo w nagłych przypadkach - pomoc losową.

Niemałe zasługi w tej kwestii mają wolontariusze z parafialnych Caritasów, którzy zachęcają wiernych ze swojej okolicy do ulokowania środków z 1. proc. na koncie Caritas. Ponadto niektóre zespoły oferują darmową pomoc w wypełnieniu PIT-ów.

Taką pomoc zapewnia również sekretariat Caritas w Koszalinie, który mieści się na ul. Domina 8.

Ci, którzy w tym roku nie będą rozliczać się osobiście, a pozostawią to Urzędowi Skarbowemu, mogą wprowadzić zmiany w swoim zeznaniu podatkowym (za pośrednictwem portalu podatkowego), także wskazać organizację pożytku publicznego, na którą chcą przeznaczyć 1 proc. podatku. Jeśli podatnik nie wprowadzi zmiany, Urząd Skarbowy wskaże organizację wybraną przez niego w roku poprzednim. Jeśli podatnik chce ją zmienić, ma na to czas 30 kwietnia.

- Liczymy, że i w tym roku nie zabraknie darczyńców podatkowych. Kwoty uzyskiwane tą drogą są oczywiście różne, ale nawet gdy są niewielkie, mają ogromne znaczenie - zapewnia ks. Roda. - Ziarnko do ziarnka, uzbiera się miarka. Miarka, dzięki której ludzie ubodzy, chorzy, niezaradni, samotni, mogą się czuć wśród nas jak bracia, o których ktoś pamięta.

Więcej informacji na stronie Caritas diecezjalnej w zakładce "Pomagam bliźniemu".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama