GN 42/2020 Archiwum

Specjaliści od zbierania datków?

Fundraisingu, czyli umiejętności zdobywania funduszy na działalność ośrodków charytatywnych, uczyli się pracownicy diecezjalnej Caritas.

Ponad 20 osób - pracowników centrali Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i reprezentantów placówek działających pod jej auspicjami - uczyło się 1 marca w koszalińskim CEF pozyskiwać środki na jej działalność.

Szkolenie poprowadziła Maria Olszewska, trenerka fundraisingu i crowdfundingu z Gdańska.

Podczas kilkugodzinnych zajęć pracownicy Caritas uczyli się komunikować innym, czym zajmuje się Caritas, w jaki sposób realizuje ona swoje cele, jak pożytkuje uzyskane od darczyńców pieniądze. Zakładając, że każdy człowiek z natury jest gotowy nieść pomoc innym, uczestnicy szkolenia zastanawiali się także, jak docierać do potencjalnych darczyńców.

Według ks. Tomasza Rody, dyrektora Caritas diecezji, umiejętność fundraisingu to platforma do nawiązania dialogu ze współczesnym światem.

- Powinniśmy coraz lepiej rozumieć, że współcześnie człowiek, który pragnie pomagać finansowo innym, oczekuje od nas przejrzystości, chce widzieć, na co wydawane są jego pieniądze - stwierdził.

Zarazem zastrzegł, że choć ważne, by kampanie informacyjne oraz akcje Caritas były skuteczne, to nigdy nie może to przysłonić misji Kościoła. - Nie zapominamy o istocie naszych działań, czyli miłości bliźniego. Jednak do jej realizacji potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Chodzi o to, by ogrom włożonej pracy, przełożył się na efekt, to znaczy, byśmy umieli zachęcić ludzi do pomagania.

- Szkolenie to otworzyło nam oczy na to, jak wiele mamy możliwości, aby działać twórczo oraz kreatywnie - powiedziała Marlena Woźniak z centrali Caritas, podkreślając wartość pracy w małych grupach oraz wymiany doświadczeń.

Szkolenie poprowadziła Maria Olszewska, trenerka, doradczyni i wykładowczyni fundraisingu i crowdfundingu, jedna z pierwszych w Polsce fundraiserek z Europejskim Certyfikatem Fundraisera sygnowanym przez European Fundraising Association (EFA). Maria Olszewska pracuje zarówno z małymi organizacjami charytatywnymi działającymi lokalnie, jak i dużymi instytucjami publicznymi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama