GN 43/2020 Archiwum

Polacy i Niemcy współpracują

Caritas Paderborn stawia na współpracę z diecezją koszalińsko-kołobrzeską. Chce wesprzeć nas w działaniach na rzecz niepełnosprawnych i młodego wolontariatu.

W tym roku mija 25 lat od zawarcia partnerstwa pomiędzy Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i niemieckiej diecezji Paderborn. Wizytę podsumowującą ćwierćwiecze współpracy w zakresie działań charytatywno-opiekuńczych złożyła 4 i 5 marca w Paderborn delegacja z koszalińskiej centrali Caritas.

- Naszym celem było podziękowanie za 25 lat wsparcia, dzięki któremu dzieła charytatywne w naszej diecezji mogły się rozwijać - powiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas DKK. Jako przykłady aktywności niemieckiej Caritas dyrektor wymienił m.in. materialne wsparcie gospodarstwa rolnego CAROL, koszalińskiego Domu Samotnej Matki, hospicjum w Darłowie czy wsparcie Maltańskiej Służby Medycznej.

Na tym współpraca się nie kończy. Przeciwnie, spotkanie z pracownikami prężnie działającej Caritas diecezji Paderborn (prowadzącej m.in. 45 szpitali, zatrudniającej 60 tys. pracowników, a w samej centrali - 140) zaowocowało decyzją o dalszej współpracy, szczególnie w zakresie tworzenia projektów, wolontariatu i pomocy osobom niepełnosprawnym.

- Już w maju spotkają się nasze grupy robocze zajmujące się projektami unijnymi. Ich celem jest stworzenie wspólnych projektów obydwu central Caritas. Jednym z wyznaczonych tematów jest budowa programów dotyczących osób niepełnosprawnych - powiedział ks. Roda.

Jak dodał, niemieccy goście będą ponadto uczestnikami Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych, która odbędzie się 18 czerwca w Skrzatuszu.

Koszalinianie zaprezentowali funkcjonowanie diecezjalnych ośrodków charytatywnych oraz działania wolontariuszy. - Choć nasza Caritas jest mniejsza, ma też krótszą historię, pracownicy niemieckiej Caritas są zaskoczeni aktywnością naszych wolontariuszy, zarówno Parafialnych Kół Caritas, jak i szkolnych - relacjonuje ks. Roda.

Tych młodszych zamierzają poznać - w tym celu grupa młodych Niemców dołączy do sierpniowego obozu Young Caritas w Ostrowcu koło Wałcza.

Wizyty zwieńczy obecność przedstawicieli z Paderborn na wrześniowej Diecezjalnej Pielgrzymce do Skrzatusza, w ćwierćwiecze podpisania partnerstwa między Caritas naszych diecezji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama