Nowy numer 09/2024 Archiwum

"Zawieszona zupa" bije rekordy

- Nie spodziewaliśmy się, że akcja nabierze takiego rozmachu. Wpłat było tak dużo, że zupy będą wydawane jeszcze do połowy marca - mówią inicjatorzy słupskiej akcji "zawieszania" posiłku dla potrzebujących.

Słupszczanie w potrzebie doskonale wiedzą, dokąd zimą się udać, by dostać talerz ciepłej zupy. Za darmo. Pan Stanisław do baru "Poranek" przychodzi codziennie. - Przepyszna zupka, jak domowa - kiwa głową na serwowaną dzisiaj ogórkową.

To jego trzecia zima, której niedogodności łagodzi poranna porcja ciepłej zupy. Najczęściej musi wystarczyć na cały dzień. Barowej kuchni nie może się nachwalić. "Zawieszane" tu zupy mają też innych stałych odbiorców.

- To nie tylko osoby bezdomne, ale też po prostu ubogie, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Codziennie na przykład przychodzi mama z córką. Kasjerki znają wiele z tych osób z widzenia - przyznaje Zofia Bonkowska, szefowa kuchni słupskiego baru, w którym od 4 lat zimą pojawia się "zawieszona zupa".

"Zawieszona", czyli jaka? W skrócie: zapłacona, ale niezjedzona. To 3 zł, które mogą rozgrzać ciało i ducha. Wszystko działa w prosty sposób: kupujesz posiłek dla siebie i dla nieznajomego, który zajrzy do baru później.

"Zawieszona zupa" bije rekordy   Od 4 lat w słupskim barze "Poranek" można "zawiesić" zupę dla potrzebujących gorącego posiłku Karolina Pawłowska /Foto Gość - Najczęściej właśnie klienci zostawiają końcówki rachunków w kasie, nie brakuje też takich osób, które przychodzą do nas specjalnie ze względu na to, że można u nas "zawiesić" zupę. Zdarza się także, że na konto "zawieszanej" zupy są dokonywane celowe wpłaty. Przelewy dostajemy nawet z zagranicy. Ostatnio właśnie pani z Niemiec wpłaciła 200 zł. Rekordowa wpłata wyniosła 1000 zł. Dokonał jej obcokrajowiec. Składając zamówienie, dowiedział się o akcji. Wpłacił pół tysiąca. Po zjedzeniu posiłku podszedł do kasy i kasjerka trochę się przestraszyła nawet, że może panu nie smakowało, ale okazało się, że chciał po prostu wpłacić drugie pół tysiąca na konto "zawieszonej zupy" - opowiada Eugenia Rębacz, prezes Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Społem", do której należy bar "Poranek".

To z jej inicjatywy słupski bar mleczny podjął się realizowania dobrze znanej w Europie akcji "zawieszania" posiłków czy gorących napojów na rzecz osób potrzebujących.

- Wyczytałam w internecie o "zawieszonej kawie". Pomyślałam: czemu by w naszym barze nie "zawiesić" zupy? Nie spodziewałam się jednak, że akcja zyska sobie taką popularność wśród naszych gości. To nie zawsze jest proste, bywa, że klienci przychodzący po "zawieszoną zupę" bywają agresywni, czasami nienajlepiej pachną, są pod wpływem alkoholu. Tym bardziej doceniam pracujące w barze panie i tych, którzy chcą włączyć się w akcję szerzenia dobra - zaznacza.

Tej zimy zainteresowanie akcją ze strony "zawieszających" zupę przekroczyło najśmielsze oczekiwania. Konto darmowych zup zasilone zostało rekordową kwotą ponad 17 tys. zł. To oznacza, że od początku listopada do wczoraj rozdano 6958 porcji zup, a wydawanie "zawieszonych zup" trzeba było wydłużyć do połowy marca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy