Nowy numer 20/2024 Archiwum

Koszalin. Rekolekcje dla zespołów synodalnych

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie odbył się 4. turnus tegorocznych rekolekcji dla członków zespołów synodalnych. Prowadził go ks. dr Wojciech Wójtowicz, rektor WSD.

Uczestniczyło w nim 105 osób z 38 parafii oraz członkowie zespołu utworzonego przez stowarzyszenie "Civitas Christiana". W czterech tegorocznych turnusach uczestniczyły łącznie 374 osoby z 84 parafii. Dwa z nich odbyły się w sanktuarium w Skrzatuszu. Prowadził je bp Edward Dajczak.

Tematem tegorocznych rekolekcji są sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, czyli chrzest, bierzmowanie i Eucharystia.

- W tamtym roku rozważaliśmy tajemnicę Kościoła. Tym razem zatrzymujemy się na tym, co stanowi DNA chrześcijaństwa, czyli na łasce. Chcemy pójść bardziej w głąb nas samych i odnowić nasze życie w łasce, które urzeczywistnia się właśnie w sakramentach. Dzisiejszy kryzys religijności wynika m.in. z braku wiary w łaskę. Można przystępować do sakramentów z różnych motywów: magicznych czy obyczajowych, bez odniesienia do łaski i obecności Boga - wyjaśnia ks. Wójtowicz, uzasadniając wybór tematyki rozważań.

- Rekolekcje te odbywają się w ramach trwającego synodu. Jeśli więc pozwoliły one uczestnikom odnowić ich świadomość chrzcielną, zrozumieć głęboką, paschalną teologię chrztu, jeśli pozwoliły im zachwycić się darem obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii, jeśli były odnowieniem posłania wynikającego z bierzmowania, to stało się to po to, aby mogli oni dzielić się tymi odkryciami w swoich parafiach - mówi ks. Wójtowicz.

Tegorocznym rekolekcjom towarzyszy celebracja odnowienia chrztu św. poprzez gest przeżegnania się pobłogosławioną wodą. Uczestnicy celebracji otrzymują też kryształek soli, który nawiązuje do wezwania Jezusa z Ewangelii, że Jego uczniowie mają być "solą ziemi". - Chodzi o uświadomienie sobie, że chrzest nie jest tylko dla mnie samego, ale jest zobowiązaniem do świadectwa wiary wobec świata - wyjaśnia ks. Wójtowicz.

Celebracja przypominająca o przyjętym sakramencie bierzmowania
Gość Koszalińsko-Kołobrzeski

Uczestnicy rekolekcji biorą też udział w celebracji przypominającej o przyjętym sakramencie bierzmowania. Kapłan symbolicznie namaszcza ich czoła wonnym olejkiem i wypowiada słowa: "Niech Bóg odnowi w tobie pragnienie świętości, abyś mógł być świadkiem Jego miłości pośród ludzi". Każdy otrzymuje też egzemplarz papieskiej adhortacji o powołaniu do świętości "Gaudete et exsultate".

Koszalin. Rekolekcje dla zespołów synodalnych   Każdy z uczestników rekolekcji otrzymał egzemplarz papieskiej adhortacji ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

W tym roku odbędą się jeszcze dwa turnusy rekolekcji dla zespołów synodalnych. Więcej informacji na oficjalnej stronie synodu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy