Nowy numer 44/2020 Archiwum

Szansa na odkrycie prawdziwego Boga

Mszy św. w Środę Popielcową w koszalińskiej katedrze przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk. – Nie budujmy obrazu Boga tylko na podstawie własnych doświadczeń, np. zgorszenia ze strony księdza – usłyszeli wierni w homilii.

Biskup zwrócił uwagę, że nie należy Wielkiego Postu redukować do umartwienia. – To jest przede wszystkim czas odkrywania na nowo siebie, Boga i relacji z Nim – powiedział.

Jako środek do realizacji tak zdefiniowanego celu biskup zaproponował ciszę. Przypomniał, że nie jest ona prostym brakiem mówienia, ale modlitwą, czyli przebywaniem w obecności Boga. Jak dodał, to właśnie na modlitwie w ciszy człowiek ma szansę odkryć swoją tożsamość umiłowanego dziecka Bożego.

– Bóg wtedy do nas mówi i przypomina nam, jak jesteśmy dla Niego ważni – zapewnił biskup, zachęcając także do uczestnictwa w nabożeństwach typowych dla Wielkiego Postu.

– Gdy będziemy uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, całowali krzyż, czytali opisy męki, możemy odkryć na nowo miłość Boga, prawdę o tym, że On jest miłością i że Jemu zależy na nas... do końca. Możemy dostrzec, że Bóg cierpi za człowieka i z człowiekiem, że nigdy się od nas nie odwraca. Wpatrując się w krzyż, możemy odkryć, że nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół – mówił biskup.

Hierarcha podkreślił, że Wielki Post daje szansę odkrycia prawdziwego obrazu Boga. – Nie budujmy go tylko na podstawie własnych doświadczeń, często bolesnych, np. zgorszenia ze strony księdza. Czy to jest wiara oparta na prawdziwym obrazie Boga, który jest miłością i któremu na nas zależy? – pytał bp Włodarczyk, zachęcając do dobrego przeżycia Wielkiego Postu jako szansy spotkania się z prawdziwym Bogiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama