Nowy numer 43/2020 Archiwum

Fioletowy ornat nie wystarczy

O znaczeniu Wielkiego Postu i praktyk pokutnych mówi bp Edward Dajczak.

Ks. Wojciech Parfianowicz: Za nami już prawie dwa tygodnie Wielkiego Postu. Być może niektórzy z nas przespali te pierwsze dni. Warto zacząć Wielki Post dwa tygodnie po Środzie Popielcowej?

Bp Edward Dajczak: Warto próbować, nawet w 5. niedzielę Wielkiego Postu. Tutaj trzeba bowiem mieć szerszą perspektywę. Wielki Post, w którym może się w nas wiele zmienić na lepsze, jest czasem przygotowania na spotkanie ze Zmartwychwstałym nie tylko podczas Wielkanocy. Nie warto lamentować nad czasem, który nam uciekł. Rozpoczęcie Wielkiego Postu nawet z pewnym falstartem jest ważne. Mamy mniej czasu, to fakt, ale to nie znaczy, że nie można wiele zrobić. Z Bogiem nie wszystko mierzy się kalendarzem. Godzina godzinie nie jest równa.

Jak więc dobrze przeżyć ten czas?

Trzeba spróbować pobyć trochę u siebie.

Co to znaczy?

Nasz problem często polega na tym, że nawet jeśli mamy dobrą wolę i chcemy spotkać się z Bogiem, szukamy Go poza sobą, na zewnątrz. Natomiast spotkanie, o które Bogu chodzi, dokonuje się w głębi naszego serca. To tam właśnie dzieją się najpoważniejsze sprawy naszego życia. To w sercu dokonuje się nasza przemiana. Ale żeby wejść na poziom serca, potrzeba spowolnienia i wyciszenia. Nie ma innej możliwości, jak wyłączyć się, zatrzymać, pozwolić Bogu dojść do swojego wnętrza i pobyć z Nim.

Ewangelia daje nam trzy podpowiedzi: modlitwa, post i jałmużna. Jak je rozumieć?

Nam zbyt często się zdarza, że kiedy stajemy do modlitwy, nadużywamy słów, musimy coś mówić. Może warto spróbować modlitwy, w której staje się przed Bogiem i zaczyna się Go słuchać. Tak jest, gdy weźmiemy do ręki Biblię i zaczynamy słuchać słowa Bożego. Podobnie jest z modlitwą adoracyjną. My jesteśmy przekonani, że najważniejsze jest działanie. Inaczej uznajemy, że tracimy czas. Dotyczy to również modlitwy. A w niej nie chodzi o to, by własną mocą wejść w głąb tajemnicy Boga, tylko by pozwolić na to, żeby Boża tajemnica nas ogarnęła.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama