GN 42/2019 Archiwum

Kawiarenka w klasztorze franciszkanów w Koszalinie

Kawiarenka "Francesco" działa przy koszalińskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest czynna w każdą niedzielę po Mszach świętych o godzinie 8.30, 10.00 i 11.30. Dla niektórych to sposób na przedłużenie spotkania z Bogiem.

Goście kawiarenki mogą skosztować domowych wypieków, aromatycznej włoskiej kawy, herbaty i naturalnych mieszanek ziołowych.

Miejsce powstało z inicjatywy rodziców ministrantów. Początkowo służyło do ministranckich spotkań, podczas których przeprowadzano również akcje rękodzielnicze.

Pozyskane pieniądze ministranci przeznaczali na wspólne pielgrzymki, między innymi do Włoch. To właśnie stamtąd pochodzi kawiarka, z której korzysta kawiarenka "Francesco". Urządzenie podarowali młodym pielgrzymom franciszkanie z Pizy.

Obecnie kawiarenka jest również miejscem spotkań wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej. Jej członkowie podejmują tam rozmaite inicjatywy, jak "Woreczek ryżu" na rzecz misji, czy kursy pisania ikon. Koszalińscy Rycerze Niepokalanej służą również swoimi talentami, przygotowując wypieki dostępne w kawiarence.

Herbaty ziołowe, których można tam spróbować, pochodzą natomiast z Centrum Medycyny Klasztornej w Elblągu, które prowadzi franciszkanin o. Tomasz Tęgowski.

- Działalność ojca Tomasza jest ukierunkowana holistycznie, według idei św. Hildegardy z Bingen. Nie chodzi w niej o leczenie tylko ciała albo tylko ducha, ale całego człowieka. Również działalność naszej kawiarenki można określić sentencją "przez zmysły do ducha" - mówi br. Zbigniew Joskowski, opiekun kawiarenki i wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama