Nowy numer 43/2020 Archiwum

Pomagamy, jak w całej Polsce. Przedświąteczna zbiórka żywności

Klienci sklepów spożywczych wspierają potrzebujących. Do gestu miłosierdzia zapraszają ich wolontariusze Caritas. Czekają na darczyńców w piątek i sobotę.

W piątkowy poranek ruszyła 16. przedświąteczna zbiórka żywności pod hasłem "Tak, pomagam!". Wolontariusze są obecni w 50 w hipermarketach sieci handlowych Biedronka oraz 15 innych, takich jak Tesco, Lidl, Carrefour, Polo Market.

- W tegorocznej akcji bierze udział 48 Parafialnych Zespołów Caritas, a wspomagają je wolontaryjne zespoły szkolne, wolontariusze świetlic Caritas i Domu Miłosierdzia - informuje Marlena Woźniak, koordynator akcji.

Do koszy ze znanym już logo akcji "Tak, pomagam" klienci wkładają produkty z przedłużonym terminem ważności i nie są to wyłącznie produkty podstawowe, lecz także wykwintne słodycze, które trafią na wielkanocne stoły.

W jednej z koszalińskich Biedronek dyżurują seniorzy ze świetlicy Caritas. Wśród nich, po raz trzeci, pani Maria. Wolontariuszka rozumie, że potrzeba wspierania ubogich jest realna, ponieważ sama ma dwie sąsiadki, które ledwo wiążą koniec z końcem. - Nie muszę, ale naprawdę chętnie angażuję się w tę zbiórkę, zresztą robią to dziś ludzie w całej Polsce.

Pani Maria jest zdumiona, jak wielu mężczyzn pamięta podczas zakupów o dodatkowych produktach i przynosi je do kosza "Tak, pomagam". - Jestem szczerze zdziwiona. Każdy z nich podchodzi do nas i coś przynosi - mówi.

Ogólnopolska Zbiórka Żywności "Tak, pomagam" organizowana jest po raz 16. Podejmuje ją Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi. Realizuje ją w Polsce ok. 200 tys. wolontariuszy, głównie z parafialnych i szkolnych Caritas. Podczas poprzedniej zbiórki udało się zebrać 575 ton żywności (w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej 13 ton), która trafiła do 89 tys. osób potrzebujących z rodzin wielodzietnych, samotnych, bezdomnych i chorych oraz do placówek prowadzonych przez Caritas diecezjalne. W akcję zaangażowanych było prawie 30 tys. wolontariuszy, którzy zbierali żywność w 2,5 tys. sklepów.

W akcję "Tak, pomagam" można się również włączyć drogą internetową, poprzez aplikację charytatywnego SMS-a, aktywną w trakcie zbiórki pod numerem 72052 z hasłem PACZKA (koszt 2,46 z VAT).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama