Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Bulwar nad Parsętą im. ks. prał. Słomskiego?

To możliwe. Kołobrzescy katolicy przygotowali projekt, by w ten sposób upamiętnić zasłużonego dla Kościoła i Kołobrzegu kapłana.

Z inicjatywą nadania im. ks. prał. Józefa Słomskiego bulwarowi nad Parsętą wystąpiły grupy i stowarzyszenia działające przy parafii mariackiej: Katolicka Inicjatywa Kulturalna, Akcja Katolicka, Odnowa w Duchu Świętym, Duszpasterstwo Kołobrzeskich Lekarzy i Duszpasterstwo Ludzi Morza, a także osoby niezrzeszone.

– Zależy nam, żeby osoba ks. prał. Józefa Słomskiego, który wniósł tak duży wkład w historię tego miasta, była godnie upamiętniona w miejskiej przestrzeni publicznej, nie tylko w bazylice – powiedział Ryszard Czepulonis, prezes KIK, odwołując się do odsłoniętej 17 marca tablicy upamiętniającej budowniczego bazyliki i jej wieloletniego gospodarza.

– Nie wolno nam o tych zasługach zapomnieć, jak również o tym, w jakże trudnych latach przemian społecznych, czasach Solidarności, ks. prałat ten nasz lokalny Kościół prowadził i wspierał, zarówno materialnie i duchowo. Te zasługi naszym zdaniem należy zaznaczyć w przestrzeni publicznej.

Początkowo poddano pod rozwagę magistratu nadanie im. ks. prał. Józefa Słomskiego odcinkowi ulicy Brzozowej (w pobliżu Domu Księży Emerytów). Grupa inicjatywna spotkała się w tej sprawie trzy tygodnie temu z prezydent Anną Mieczkowską. Ze względu na przeszkody prawne pomysłodawcy zaproponowali zmianę miejsca. Powstał więc projekt, by imię zasłużonego kołobrzeżanina nosił fragment bulwaru pomiędzy mostami na Parsęcie (od mostu na Kamiennej do mostu na Łopuskiego), tam, gdzie stoi krzyż misyjny. Proponowany odcinek bulwaru jest dotąd bezimienny.

Jak informuje prezes KIK, projekt uchwały jest już przygotowany i ma być wprowadzony do porządku obrad sesji Rady Miasta pod koniec kwietnia.

– Liczymy, że radni uznają za słuszne, by ten fragment Kołobrzegu otrzymał imię prałata Słomskiego i przyjmą nasz projekt – podsumowuje R. Czepulonis. – Wiemy, że mają taką możliwość, ponieważ nadanie nazwy bulwarowi nie wymaga konsultacji społecznych, jak to jest przy zmianie ulicy.

Nadanie imienia bulwarowi to kolejne działanie kołobrzeżan na rzecz zasłużonego dla Kościoła i miasta duchownego. Z ich inicjatywy 14 marca, w pierwszą rocznicę śmierci ks. prał. Słomskiego, odbył się  w RCK wieczór wspomnień "Prałatowe kamienie", a trzy dni później odsłonięto w bazylice poświęconą mu i ufundowaną przez parafian pamiątkową tablicę (wydarzeniom towarzyszyło również otwarcie wystawy w Muzeum Diecezjalnym na wieży bazyliki pt. "Odznaczenia, medale, pamiątki i dyplomy ks. prał. Józefa Słomskiego (1932-2018)".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy