Na Politechnice Koszalińskiej otwarto Krajową Wystawę Filatelistyczną pt. "100. rocznica zwycięstwa powstania wielkopolskiego, Koszalin 2019".
Podkreślając wkład Koszalina w wiedzę o powstaniu wielkopolskim, W. Wierzejewski wraz z prof. Polakiem nagrodzili odznakami Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego pn. "Wierni tradycji" dwóch koszalinian - Wojciecha Grobelskiego i Pawła Dickerta.
Juror wystawy Mieczysław Rożek zwraca uwagę na jeden z młodzieżowych zbiorów autorstwa Szymona Krawca, 14-latka z Borka pod Gostyniem. Juniorowi udało się na jednej z tablic zawrzeć kompletną opowieść o losach Polski w czasie II wojny światowej, zachowując elementy konieczne w sztuce filatelistycznej - nie tylko prezentację unikatu, ale też umiejętne poprowadzenie narracji. I choć młody filatelista nie posiada jeszcze imponującego zbioru, udało mu się zgromadzić autentyczne karty pocztowe, znaczki, a zwłaszcza unikatowe listy z obozów, potwierdzające tragiczne losy Polaków.
- On nie tylko pokazuje poprzez znaczki swoją znajomość historii, ale uczestniczy w zachowaniu pamięci o niej - podsumowuje M. Rożek. - Chce mu się wyszukiwać materiał, a także stosować się do uwag sędziów i poprawiać ekspozycję. To wzbudza podziw.
Koszalińskie koło PZF jest najbardziej aktywnym pośród innych uczelnianych w Polsce. Przy okazji wystawy zostały wydane dwa pocztowe znaczki, datowniki i kartki. To promocja uczelni i samego miasta. - Poczta Polska co najmniej kilkadziesiąt tysięcy przesyłek opatrzy stemplami sygnalizującymi, że wystawa miała miejsce w Koszalinie - mówi prof. Polak. Okolicznościowe stemple będą na życzenie używane na poczcie przez cały miesiąc. Wystawa, prezentowana w budynku politechniki przy ul. Kwiatkowskiego, potrwa do soboty 13 kwietnia.