GN 42/2019 Archiwum

Co zrobisz, gdy wybuchnie pożar? Ewakuacja WTZ w Sycewicach

Ewakuacja z pomieszczeń zagrożonych pożarem nie może być ucieczką na oślep. Jak zrobić to zgodnie z procedurami ćwiczyli podopieczni WTZ w Sycewicach.

Z doniesień medialnych wiadomo, jak ważna jest znajomość procedur ewakuacji na wypadek pożaru. A choć zasad nie jest wiele i nie są skomplikowane, nie wystarczy wykład.

Przemyślane przez fachowców sposoby postępowania w sytuacji zagrożenia życia najlepiej przećwiczyć. Taką próbę podjęli 12 kwietnia wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Sycewicach. Alarm w placówce rozległ się o godzinie 11.

– Terapeuci wraz z uczestnikami, zachowując procedury, szybko i sprawnie opuścili budynek wyznaczonymi drogami ewakuacji – relacjonuje Stanisław Matusiak, terapeuta WTZ. – Wszystkie osoby przebywające na terenie warsztatu zdążyły się ewakuować na miejsce zbiórki, którym był parafialny parking.

Choć wszystko przebiegło spokojnie i bez większych emocji, takie ćwiczenia mają duże znaczenie. – To pierwsza nasza próbna ewakuacja – zauważa Sławomir Janeda, terapeuta. – Z radością obserwowaliśmy, jak osoby sprawne z pełnym zaangażowaniem pomagają mniej sprawnym w opuszczeniu budynku.

Ćwiczenia przebiegły bez zakłóceń i dobrze zapiszą się w pamięci wychowanków, zwłaszcza że po ewakuacji zostali oni poinstruowani o korzystaniu z numerów alarmowych oraz zapoznani z obsługą urządzeń gaśniczych.

– Po raz pierwszy w życiu posługiwałam się prawdziwą gaśnicą – mówi Klaudia Malgrem, uczestniczka warsztatów. – Naciskałam, a z gaśnicy wylatywał proszek. Ale frajda, a zarazem nauka.

Po odwołaniu alarmu uczestnicy powrócili na zajęcia. Nad przebiegiem akcji czuwali Jan Maluśki, specjalista bhp i p. poż. oraz Zenon Węgiel, logistyk ze słupskiego oddziału Caritas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama