Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pielgrzymowanie ze smartfonem? Ogólnopolskie rekolekcje dla odpowiedzialnych za pielgrzymki piesze

W Koszalinie odbywają się ogólnopolskie rekolekcje kapłańskie dla odpowiedzialnych za diecezjalne piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Zaprezentowano m.in. specjalną aplikację dla pielgrzymów, która w tym roku pojawi się w wielu grupach.

Rekolekcje odbywają się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie. Bierze w nich udział ponad 50 księży odpowiedzialnych w swoich diecezjach za piesze pielgrzymki na Jasną Górę, w tym ks. Marian Janus, koordynator krajowy. Rozważania rekolekcyjne prowadzi bp Edward Dajczak.

Podczas spotkania w środę 24 kwietnia przedstawiciele Związku Cyfrowa Polska zaprezentowali specjalną aplikację dla pielgrzymów "Bonafide". Testowana była w zeszłym roku na 5 pielgrzymkach. W tym roku pojawi się w kolejnych grupach.

Aplikacja daje uczestnikom pielgrzymki wiele możliwości. Pozwala śledzić trasę, korzystać ze śpiewnika, z przygotowanych wcześniej rozważań. Daje możliwość komunikacji między kierownikiem grupy a poszczególnymi uczestnikami, co może okazać się ważne np. w sytuacjach nieprzewidzianych. Stwarza też możliwość kontaktu z grupą już po pielgrzymce.

Aplikacja jest bezpłatna, nie zawiera reklam ani nie służy nikomu do prowadzenia jakichkolwiek analiz. Związek Cyfrowa Polska udostępnia ją pro bono w uzgodnieniu z Konferencją Episkopatu Polski.

Michał Kanownik, prezes Zarządu Związku Cyfrowa Polska, uważa, że używanie smartfona w czasie pielgrzymki nie musi być przeszkodą w dobrym jej przeżyciu. - Nie próbujmy wygrać z technologią, a de facto z rzeczywistością, tylko raczej starajmy się ją oswoić. Telefon, szczególnie dla młodych ludzi, stał się nieodzowny. Jest rodzajem trzeciej ręki. Chcemy im pokazać, że można go używać nie tylko do rozrywki i biznesu, ale także jako pomocy w pielgrzymowaniu. Dajemy narzędzie, które pozwala używać telefonu w takim stopniu, żeby nie przeszkadzał w tym, co podczas pielgrzymki jest najważniejsze - mówi M. Kanownik.

W diecezjach odbywają się obecnie szkolenia z obsługi aplikacji, aby w tym roku wdrożyć ją podczas pielgrzymek na Jasną Górę. Będzie ona używana także podczas pielgrzymki diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Z uczestnikami rekolekcji spotkał się także bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek przy KEP.

Pielgrzymowanie ze smartfonem? Ogólnopolskie rekolekcje dla odpowiedzialnych za pielgrzymki piesze   Koszalin, 24 kwietnia. Uczestnicy rekolekcji wysłuchali konferencji bp. Krzysztofa Zadarki. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

- Wiara jest podstawową motywacją pielgrzymowania. Pielgrzymka jest prowadzeniem ludzi w wierze do Boga, a nie uczczeniem jakiejś ważnej postaci czy jubileuszu. Żaden motyw, najbardziej nawet szczytny, nie może dominować nad motywem wiary - przypomniał bp Zadarko, zwracając uwagę na niebezpieczeństwo uczynienia z pielgrzymki zwykłej formy spędzenia wakacji czy też manifestacji o charakterze politycznym.

Hierarcha przypomniał, że nawet jeśli pielgrzymka odbywa się do sanktuarium maryjnego, nie można na niej zapomnieć o centralnej roli Chrystusa: - Pielgrzymka jest wejściem w Ewangelię, pójściem za Jezusem Chrystusem, spotkaniem z Bogiem.

Biskup mówił też o wymiarze pokutnym pielgrzymowania: - Nie należy dążyć do systematycznego eliminowania niewygód. Na pielgrzymce chodzi o doświadczenie trudu i dystansu do rzeczywistości.

Rekolekcje w Koszalinie potrwają do 26 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama