Nowy numer 24/2021 Archiwum

Eko–wypoczynek w Ostrowcu

Caritas rozpoczyna cykl weekendów, których celem jest kształtowanie postaw proekologicznych. Eko-meetingi zaplanowano co kwartał. Pierwszy odbędzie się w czerwcu.

Caritas rozszerza ofertę działań na rzecz ochrony środowiska. Od czerwca w ośrodku wypoczynkowym w Ostrowcu k. Wałcza ruszą weekendy promujące walory turystyczne Ziemi Wałeckiej i aktywizujące uczestników do troski o środowisko naturalne.

W programie eko–meetingu przewidziane są: spływ kajakowy, rajdy (rowerowe i nordic walking), wieczory integracyjne przy ognisku z degustacją lokalnych produktów, zapoznanie z historią i atrakcjami regionu.

– Impreza ta zapoczątkuje cykl, który zamierzamy kontynuować przez lata – informuje Katarzyna Skuza, koordynator projektu. – Zamierzamy organizować eko–meetengi raz na kwartał, z programem dostosowanym do pór roku. Chcemy, by impreza na stałe wpisała się w życie naszego ośrodka.

Kontynuację dzieła umożliwi zakupiony sprzęt sportowy, bowiem w ramach projektu ośrodek St. Liborius w Ostrowcu został wyposażony w 11 kajaków i 15 rowerów trekkingowych. W najbliższym czasie wyposażenie zostanie uzupełnione o przyczepę do transportu kajaków oraz 20 kompletów kijów do nordic walking.

A wszystko po to, by uczyć ludzi aktywnego wypoczynku. – Spływy kajakowe i rajdy, rowerowe i piesze, doskonale wpływają na kondycję psychofizyczną, szczególnie w dobie smartfonów i komputerów – przekonuje Katarzyna Skuza. – Chcemy przekonać uczestników do korzystania z roweru na co dzień oraz pokazać, w jaki sposób zamiana samochodu na rower wpływa na poprawę środowiska naturalnego.

Organizatorzy liczą, że ekologiczne weekendy zainspirują ludzi, którzy będą kultywowały zdrowy styl życia i swoim przykładem będą szerzyć proekologiczne myślenie wśród swoich znajomych. – Liczymy też, że uda się zacieśnić więzi międzypokoleniowe, ponieważ z założenia w każdym weekendzie wezmą udział osoby zróżnicowane wiekowo. Co najmniej 20 procent z nich będzie poniżej 24. roku życia i powyżej 45 – dodaje koordynatorka.

Zakupiony sprzęt umożliwi również inicjowane kolejnych projektów. Caritas zamierza wykorzystywać go przy organizacji wypoczynku dla osób o niskich zarobkach, rodzin wielodzietnych oraz obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży.

Projekt ma charakter ogólnodostępny i nieodpłatny. Jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama