Nowy numer 24/2021 Archiwum

Naród ważniejszy niż partia

– Chrystus umarł za wszystkie strony naszych sporów – powiedział bp Edward Dajczak podczas Mszy św. za ojczyznę.

Przypominając historię związaną z uchwaleniem Konstytucji 3 maja, biskup zwrócił uwagę na podziały polityczne, które doprowadziły do utraty przez Polskę niepodległości. Odnosząc się do samego tekstu dokumentu z 1791 roku, zauważył pojawiające się w nim często słowo „naród”. – To jest wartość podstawowa, która stoi przed partiami. To normalne, że będziemy się różnić i szukać różnych dróg, ale brakuje nam dziś czegoś, co jest gorzkie, a co wyraził Norwid w słowach: „Oto jest społeczność polska! – społeczność narodu, który, nie zaprzeczam, iż o tyle jako patriotyzm wielki jest, o ile jako społeczność jest żaden”. Bolesne to, ale niestety zbyt często się sprawdza – powiedział biskup.

Hierarcha zwrócił uwagę na konieczność ponownego odnalezienia solidnych fundamentów, na których można budować silną wspólnotę państwową i narodową. Stwierdził, że ofiara Jezusa, który oddał życie za wszystkich bez wyjątku, może być wzorem dla tych, którzy chcą budować prawdziwą narodową jedność.

– On umarł za wszystkie strony naszych sporów. Jeżeli będziemy trzymali się Ewangelii, będzie nadzieja. Jeżeli nie, to nie wiem, gdzie jej szukać. Brniemy nie w tę stronę. Czas zacząć widzieć w człowieku człowieka, szanować się w istocie człowieczeństwa, mimo że w wielu sprawach nie zgadzamy się ze sobą. Gdzie mamy się tego uczyć, jeśli nie w kościołach, przy krzyżu? Gdzie mamy się opamiętywać, opanowywać własny egoizm, jeśli nie przy Tym, który kocha wszystkich bezwarunkowo? Spróbujmy przekroczyć granice naszych układów i partii. Stańmy przy Jezusie, modląc się za Polskę – apelował biskup koszalińsko-kołobrzeski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama