Nowy numer 23/2021 Archiwum

Ciężko, ale super

1 maja wyruszyli z Barwic, Łubowa, Gościna, Karlina, Słupska, Kołobrzegu, Szczecinka i Świdwina, a ostatniego dnia dołączyli do nich koszalinianie. Było zimno, deszczowo, kryzysowo, ale nie zrezygnowali.

Pielgrzymi „promieniści” po trzech dniach dotarli na Górę Chełmską. W sanktuarium Matki Bożej przywitał ich bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył wieńczącej pielgrzymkę Eucharystii. W homilii wskazał, że przewodniczką w pielgrzymowaniu do Boga jest Maryja. – Ona uczy nas ufnego znoszenia niedogodności, tego, by nie jęczeć, nie narzekać, ale złączyć się w trudnościach z krzyżem Chrystusa – mówił.

Podpowiadał, by odwdzięczyć się Jej poprzez służbę innym, wrażliwość na drugiego człowieka, dostrzeganie potrzebującego, ubogiego, osamotnionego. Wyjaśnił, że te starania to część chrześcijańskiej tożsamości Polaków. – Tym chcemy służyć Europie i włączać się w budowanie wspólnoty ducha opartej na wierności Ewangelii, najpierw we własnym sercu, kształtując własne sumienie według prawa Bożego, a następnie w przestrzeni życia rodzinnego, środowiska pracy – mówił, przestrzegając, by nie zaprzepaścić dziedzictwa pokoleń Polaków, którzy je wypracowali i okupili za cenę krwi.

Jesteśmy jedno

Pielgrzymi – a byli wśród nich i seniorzy, i rodziny z rocznymi dziećmi – którzy dotarli po trzech dniach wędrówki na szczyt góry Krzyżanki, nie kryli, że choć pogoda dała im się we znaki, rozumieją sens tego wysiłku. – Trzeba ponieść jakąś ofiarę – stwierdziła pani Ewa, katechetka ze Słupska. – Tak jak w całym życiu, które jest drogą do Pana Boga, tak i tu mieliśmy różne dni. Czasem było przyjemnie, radośnie, ale były momenty kryzysu, zwłaszcza z powodu zimna, deszczu. Ja właśnie taki przeżyłam dzisiaj.

Nie mniej trudu ponieśli pielgrzymi z Barwic i Łubowa (ci ostatni wyruszyli już 30 kwietnia). Młodzi, którzy zdominowali tę grupę, przekonali się, co to pielgrzymkowa brać. – To niesamowite, ale na pielgrzymce wszyscy bez względu na wiek jesteśmy jednością. Czuje się, że jesteśmy tu w jednym celu, dla Boga – mówi nastoletnia Paula. – Jest ciężko, ale super. Bo na pielgrzymce można być bliżej Boga. Można tego doświadczyć we wspólnej modlitwie, śpiewie, w braterstwie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama