Nowy numer 21/2024 Archiwum

Ekologiczna diecezja? Caritas wdroży projekt "Laudato si' ".

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, jako jedna z pięciu w Polsce, podejmie pilotażowy projekt proekologiczny "Laudato si' ".

To projekt współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w Caritasie znalazł dużego partnera społecznego do misji szerzenia świadomości ekologicznej. 14 czerwca w centrali Caritas w Koszalinie pracownicy Caritas, Centrum Wolontariatu Caritas oraz młodzież z Young Caritas odbyli szkolenie, dzięki któremu dowiedzieli się, jak pobudzać świadomość ekologiczną diecezjan.

– W Kościele podstawą do rozmowy na ten temat jest wydana przed czterema laty encyklika papieża Franciszka "Laudato Si" – mówi Andrzej Grupa animator krajowy wspólnoty Caritas "Laudato Si". – Niektórzy nazywają ją encykliką ekologiczną, ale to jest encyklika społeczna, która pokazuje, jak bardzo procesy zachodzące na naszej planecie są ze sobą powiązane. Stąd pojęcie ekologii integralnej.

Projekt podjęty przez Caritas jest wezwaniem katolików, by przestrogi naukowców – będące swoistą troską o stworzenie – potraktować poważnie. – Nie możemy czekać na to, że to Unia Europejska zakaże nam czegoś – przekonuje Andrzej Grupa. – To powinna być osobista decyzja każdego z nas, by potraktować poważnie swój chrzest i to, że każdy otrzymał w zarząd kawałek ziemi, na której żyje, swoją ojcowiznę.

Miejscem, które w diecezji ma stanowić centrum myśli proekologicznej, m.in. poprzez organizację warsztatów, szkoleń czy nawet rekolekcji podejmujących ten temat, jest ośrodek rekolekcyjno–wypoczynkowy Caritas w Ostrowcu koło Wałcza, który o ten aspekt poszerzył swoje zawołanie, brzmiące odtąd "St. Liborius – bliżej natury".

Projekt "Laudato Si" zawiera takie elementy jak pobudzenie świadomości ekologicznej poprzez zachętę do modlitwy, obchody wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, konkurs grantowy skierowany do parafialnych i szkolnych Caritasów czy Centrum Wolontariatu Caritas. Ponadto w sierpniu lub wrześniu na drogi naszej diecezji wyruszy ekologiczne auto – hybrydowe z panelem słonecznym na dachu – będące mobilną ambasadą projektu "Laudato Si" i przyczynkiem do burzy mózgów, w jaki sposób zmieniać mentalność ekologiczną.

Na początek liderzy projektu w naszej diecezji poruszą w swoich środowiskach – w parafiach, szkołach, wspólnotach – temat czystości powietrza.

– Na przykład w pracy  z młodzieżą rozpoczniemy od tak prostych zadań jak to, by przekonać dzieci i młodzież do racjonalnego dysponowania odpadami i nie spalania ich w niewłaściwy sposób – wyjaśnia ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko–Kołobrzeskiej. – Chcemy też podjąć zagadnienie marnowania żywności i właściwego jej przetwarzania. Nauka postaw proekologicznych zaczyna się od prostych nawyków, a jest najskuteczniejsza, gdy są one wdrażane od najmłodszych lat.

W rozmowach o sposobach podejmowania tematu zanieczyszczenia środowiska wspierał uczestników szkolenia dr Kazimierz Sławiński z Politechniki Koszalińskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy