Nowy numer 21/2020 Archiwum

Na Madagaskarze uczę się delikatności

O obfitości powołań i o roztańczonych Mszach św. mówi pochodzący z Krosina ks. Ryszard Szczygielski SDB − misjonarz, który spędza obecnie urlop w Polsce, a od 15 lat posługuje na wyspach Oceanu Indyjskiego.

A jacy są Malgasze w wyznawaniu wiary?

Bardzo spontaniczni i otwarci na Pana Boga. Choć w Polsce można bez problemu nosić krzyżyk na szyi i publicznie się modlić, wiele osób się boi albo wstydzi. Na Madagaskarze o Panu Bogu można rozmawiać wszędzie i nikogo to nie dziwi. Wyznawanie wiary jest czymś naturalnym, zarówno dla młodych, jak i dla starszych. W Polsce śpiewający w kościele panowie to rzadkość, na Madagaskarze śpiewają wszyscy. Śpiewy liturgiczne są bardzo piękne, a Malgasze lubią śpiewać. To znaczy, że liturgia nie trwa pół godziny. Podczas Mszy św. może się wydarzyć wiele rzeczy. Trzeba swoje odśpiewać i odtańczyć dla Pana Boga, trzeba się wymodlić.

Malgasze przejmują europejskie zwyczaje?

Trudno się przebić z „nowościami”. Współbracia zupełnie nie rozumieli, dlaczego na św. Mikołaja obdarowuję ich czekoladą, a mój przełożony bardzo się dziwił, że chcę ustawić choinkę – to przecież zwyczaj… protestancki. Często podchodzą nieufnie i ostrożnie do wprowadzanych zwyczajów. Wpływy europejskie kojarzą im się z kolonizacją i raczej się przed tym bronią.

A w drugą stronę? Udało się Malgaszom czegoś Ojca nauczyć?

Na pewno uczą mnie malgaskiego podejścia do ludzi. W Polsce wśród salezjanów z powodzeniem funkcjonuje upomnienie braterskie. Wprowadzenie tego na Madagaskarze jest właściwie niemożliwe. Malgasze nie lubią być upominani i nie lubią rozkazów. Zwrócenie uwagi wymaga sporo dyplomacji. Nawet w drobiazgach: nie upomnę wprost wchodzącego: „Zamknij za sobą drzwi”. Raczej zapytam: „Czy jest ktoś jeszcze za tobą?”. To niezła szkoła wrażliwości na drugiego człowieka, delikatności i szacunku. • karolina.pawlowska@gosc.pl

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • misjonarz z Mada
    28.07.2019 20:18
    Dziekuje za rozmowe i piekny artykul - polecam sie wszystkim i prosze o modlitwe....
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama