Nowy numer 14/2020 Archiwum

Przysięga małżeńska - czy to działa? Rekolekcje dla rodzin w Skrzatuszu

W domu pielgrzyma ruch. Wypoczynek połączony z rekolekcjami spędza tu 11 małżeństw z dziećmi. Zastanawiają się, jak działa w ich życiu przysięga małżeńska.

Po południu wsiadają w auta i jadą na basen, nad jezioro lub wędrują po okolicy. Przed obiadem trwają kilka godzin na formacji duchowej. Konferencje, warsztaty, sakramenty, rozmowy – wszystko to prowadzi ich do tematu odnowienia przymierza, które jako małżonkowie zawarli z Bogiem.

Organizatorami rekolekcji, które 20–28 lipca zgromadziły w skrzatuskim domu pielgrzyma 70 osób, są gospodynie miejsca, siostry uczennice Krzyża.

– Wracamy do momentu przysięgi małżeńskiej, kiedy kobieta i mężczyzna mówią sobie "tak". Stwarzamy okazję, by zastanowili się, jak brzmi ich "tak" dzisiaj – mówi s. Goretti Bajer. – Pomocą są konferencje, nauczania, dzielenie, warsztaty, a także adoracja nocna, którą mogą spędzić we dwoje na długiej medytacji.

Siostra Emmanuela Sikorska podczas warsztatów pomaga uczestnikom, by poznali siebie samych w kontekście historii własnego życia. – To zarazem sposób na lepsze poznanie współmałżonka i wzmocnienie z nim więzi – mówi. Żony i mężów stawia przed pytaniem: "Co mnie określa: to kim jestem czy to, co robię?".

Temat przymierza małżeńskiego koresponduje z najnowszymi dokumentami Kościoła, nauczaniem papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Uczestników rekolekcji zapoznaje z nimi ks. Łukasz Mazurek, marianin. – Słuchając tych dokumentów, tego naprawdę dobrze wybranego kompendium, czuję się pobudzona do zadań – mówi Marta Wawrzyniak, która wraz z mężem Krzysztofem i synami Jakubem, Ignacym i Leonem przyjechała z Komornik pod Poznaniem.

Jak mówi, zamiast urlopu gdziekolwiek woleli wakacje z Bogiem w Skrzatuszu. – Wiedzieliśmy, że Bóg tak będzie formował ten czas, by nas wzmocnić – dodaje pan Krzysztof. – Im bliżej Niego jesteśmy i żyjemy Jego miłością, tym bardziej zbliżamy się do siebie w małżeństwie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • Gosc
  28.07.2019 12:39
  A w mojej rodzinie małżeństwa się sypią.😔
  doceń 0
 • Rcznr
  28.07.2019 20:09
  Jeżeli małżonka będąc zdrową kobietą wybiera do swoich badań ginekologicznych mężczyznę "lekarza". Zgodnie z prawem naturalnym oraz interpretując to prawo poprzez biblię popełnia cudzołustwo Popełnia grzech cudzołustwa. Nie ma innej możliwości. Chyba, że jestem głupi
  doceń 0
 • Rcznr
  28.07.2019 20:11
  Jestem oczywiście wiernym mężem i mie noszę już obrączki właśnie z tych przyczyn
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama