14. rok z rzędu ewangelizatorzy obchodzą diecezjalne wioski, by z ich mieszkańcami dzielić się doświadczeniem swojej wiary. W tym roku dużo – bo aż pięć parafii - zaprosiło misjonarzy do siebie.
Tego lata ewangelizatorzy ponownie ruszyli do wiosek diecezji. 4 sierpnia rozpoczęli misje w parafii w Wierzchowie. W kolejnym tygodniu, 11–18 sierpnia, obecni będą w Bińczu i Łubowie, zaś 18–25 sierpnia w Duninowie.
Pierwsza, czerwcowa wizyta – w liczącej 7 kościołów parafii Człopa – już za nimi (pisaliśmy o tym TUTAJ).
– W tym roku obserwujemy duży odzew na propozycję Ewangelizacji Wioskowej, wręcz nie wszystkie, o które nas proszono, uda nam się zrealizować – mówi ks. Radosław Siwiński, dyrektor Domu Miłosierdzia Bożego, będącego organizatorem akcji. – Widzimy, że pomocne w tym były nasze spotkania z proboszczami, gdy mogliśmy pokazać im, na czym to polega i zainteresować przybyciem ekipy do parafii.
Jak przekonuje ks. Siwiński, ewangelizacje wioskowe wpływają na ożywienie wiary parafian. – Zauważyliśmy, że bez względu na to, jak udało się przeprowadzić daną akcję, to samo przejście przez wieś ludzi, którzy mówią o Bogu żywym i którzy poświęcają z tego względu czas każdej otwartej na to osobie, sprawia, że w mieszkańcach coś się zmienia – stwierdził. – Także po latach widzimy wymierne owoce ewangelizacji we wsi: są parafie, gdzie akcja stała się impulsem do powstania grupy modlitewnej albo regularnej adoracji w kościele.
Ewangelizacja Wiosek to szczególny rodzaj Misji Świętych trwających od niedzieli do niedzieli. Jej celem jest pobudzenie wiary i impuls do ożywienia duszpasterstwa w parafii. Składają się na nią m.in. spotkania liturgiczne, modlitwy, składanie świadectw wiary, wizyty w domach gospodarzy, procesja eucharystyczna z błogosławieństwem domów, zabawy z dziećmi, spotkanie z młodzieżą, ognisko z całą wioską. – Tu nie chodzi o nie wiadomo jakie spektakularne wydarzenia – dodaje ks. Siwiński. – To są rekolekcje, podczas których udaje się pokazać Pana Jezusa jako bardzo bliskiego człowiekowi. I to nie tylko dzięki procesji z Najświętszym Sakramentem przez wieś i z błogosławieństwem domów czy odwiedziny ewangelizatorów w domach gospodarzy, ale też poprzez zwykłą ludzką bliskość – jak podczas zabaw z dziećmi czy rozmów przy ognisku.