Nowy numer 29/2021 Archiwum

Merytorycznie i autentycznie. Rekolekcje Diakonii Życia Ruchu Światło-Życie w Skrzatuszu

Aborcja, in vitro, LGBT - to hasła, które wywołują silne emocje, zdolne nawet najmilsze spotkanie przemienić w nieprzyjemną kłótnię. Argumenty typu: "Bo tak mówi Pan Bóg" czy "Tak naucza Kościół" nie trafią do wszystkich.

- Chrześcijańska wizja człowieka, małżeństwa, rodziny jest przez to coraz mniej widoczna w przestrzeni publicznej - przestrzega ks. Bujak. - Chodzi o to, żeby jak największa liczba osób miała jakąś wiedzę na te tematy - dodaje. Szczególnie wtedy, kiedy dyskusja toczy się z dala od medialnego zgiełku, np. podczas spotkania przy grillu, a człowiek z widza staje się jej uczestnikiem.

Jak mówić na te tematy w gronie rodziny i znajomych? - Merytorycznie. Po to przyjeżdżamy na takie rekolekcje. Mówienie sloganami jest niewiarygodne. Bywa, że zła wola i rozhuśtane emocje uniemożliwiają jakąkolwiek dyskusję. Nasze jednoznaczne stanowisko wywołuje opór - przyznaje A. Zinka. - Czasami jednak ktoś naprawdę chce posłuchać i porozmawiać. Wtedy warto być przygotowanym - dodaje Joanna.

Argumenty typu: "Bo tak mówi Pan Bóg" czy "Tak naucza Kościół" nie trafią do wszystkich. Jednak żelazna logika, fakty, liczby potrafią wywołać dysonans poznawczy, który może stać się początkiem refleksji.

Opanowanie i wiedza nie wystarczą. Jak przekonują prowadzący rekolekcje, warto zadać sobie pytanie, czy samemu rzeczywiście przyjmuje się nauczanie Kościoła w kontrowersyjnych kwestiach, takich jak np. antykoncepcja, in vitro czy LGBT. Bywa, że niektórzy katolicy, także ci praktykujący, mają z tym problem.

Według badań CBOS przeprowadzonych w roku 2018, tylko 45 proc. osób deklarujących się jako wierzące kieruje się w życiu nauczaniem Kościoła. Od śmierci Jana Pawła II w Polsce stopniowo rośnie liczba osób wierzących "po swojemu". - Rekolekcje są więc także i po to, żeby zrobić najpierw porządek u siebie - mówi A. Zinka.

W skrzatuskich rekolekcjach dla Diakonii Życia wzięło udział prawie 60 osób (13 małżeństw oraz dzieci) z kilku diecezji w Polsce.

Merytorycznie i autentycznie. Rekolekcje Diakonii Życia Ruchu Światło-Życie w Skrzatuszu   Rekolekcje to również czas wspólnej rodzinnej modlitwy. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość
« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama