Aborcja, in vitro, LGBT - to hasła, które wywołują silne emocje, zdolne nawet najmilsze spotkanie przemienić w nieprzyjemną kłótnię. Argumenty typu: "Bo tak mówi Pan Bóg" czy "Tak naucza Kościół" nie trafią do wszystkich.
Rekolekcje Diakonii Życia Ruchu Światło-Życie przeznaczone są dla członków Domowego Kościoła. Są to rekolekcje specjalistyczne. Tematy podejmowane podczas konferencji dotyczą m.in. płciowości, miłości, rodzicielstwa, obrony życia, zagadnień bioetycznych, budowania relacji w małżeństwie.
- Spektrum problemów i wyzwań związanych z życiem jest szerokie i nieustannie się zmienia. Ciągle pojawiają się nowe tematy, które warto podejmować. Diakonia Życia zajmuje się nie tylko informowaniem o zagrożeniach, ale także pozytywną promocją wartości związanych z małżeństwem, rodziną, wychowaniem dzieci - wyjaśnia ks. prof. Janusz Bujak, współprowadzący.
- Rekolekcje dają więc konkretną wiedzę oraz formują do tego, żeby właściwie i chętnie nią służyć - mówi Andrzej Zinka z Gdyni. Razem z żoną Joanną byli parą moderatorską podczas ogólnopolskich rekolekcji Diakoni Życia, które odbywały się od 1 do 11 sierpnia w Skrzatuszu. Ich świadectwo o tym, jak przez lata bezskutecznie starali się o potomstwo, można przeczytać w materiale: Dotarło do mnie, że nie muszę urodzić.
Uczestnicy słuchali wystąpień specjalistów, głównie świeckich. Byli wśród nich: lekarze, psycholog, biblista, działacze społeczni.
Spotkanie z dr Jolantą Próchniewicz, poznańską psycholog od ponad 20 lat zajmującą się problemem homoseksualizmu. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto GośćNie chodzi o to, że księża na wyżej wymienione tematy nie powinni się wypowiadać. Wciąż jednak pokutuje przekonanie, także wśród części wiernych i duchowieństwa, że Kościół to w zasadzie biskupi i księża, dlatego to oni powinni formować ludzi we wszystkich obszarach życia. Takie podejście prowadzi w konsekwencji do przekonania, że także duchowni powinni zawsze stać na pierwszej linii frontu w światopoglądowych sporach.