Nowy numer 29/2021 Archiwum

Na stulecie Ligi Morskiej i Rzecznej. Odsłonięcie pomnika w Kołobrzegu

W ubiegłym roku nazwę 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej otrzymał basen portowy. Teraz jubileusz organizacji upamiętnia w Kołobrzegu również pomnik.

To hołd dla pierwszej w historii Polski organizacji krzewiącej świadomość i kulturę morską, patriotyzm i wszechstronny rozwój żeglugi – mówi Antoni Szarmach, prezes kołobrzeskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej.

Pomnik ma kształt XIX-wiecznej kotwicy. Jego autorem jest rzeźbiarz Romuald Wiśniewski.

– Każda kotwica na pokładzie jest symbolem nadziei, pewności, bezpieczeństwa żeglugi, nieugiętości i zwycięstwa pracy na morzu – wyjaśnia Kazimierz Ratajczyk z LMiR.

Częścią instalacji jest również 18-metrowy maszt z tratwy „Pielgrzym”, która pod banderą Ligi Morskiej i Rzecznej oraz św. Jana Pawła II przepłynęła polskimi rzekami od Krakowa do Kołobrzegu.

Pomnik stanął w Marinie Solnej, w pobliżu basenu portowego, który od ubiegłego roku również upamiętnia jubileusz organizacji stawiającej sobie za cel edukację oraz kształtowanie świadomości morskiej.

Odsłonięcie pomnika towarzyszyło organizowanym przez Ligę 20. ogólnopolskim zawodom w jeździe rowerem po desce na wodzie. Nie brakowało chętnych do spróbowania swoich sił w tym osobliwym sporcie. 21-metrową deskę ułożoną na bujających się po wodzie dętkach usiłowało przejechać prawie 50 zawodników. Udało się jedynie pięciu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama