Nowy numer 47/2020 Archiwum

Pokazali się poza murami

Pielgrzymowali po raz pierwszy, ale – jak już zapowiadają – nie ostatni. Funkcjonariusze służby więziennej z dyrektorem na czele pojechali do Jasnogórskiej Pani.

Z diecezjalnego sanktuarium w Skrzatuszu wyruszyło 11 pątników. Żeby dojechać do jasnogórskiego klasztoru, potrzebowali trzech dni. To inicjatywa jednego z funkcjonariuszy okręgu koszalińskiego, który do pomysłu zapalił kolegów. – Wiara to pierwsza motywacja. Druga – to chęć upamiętnienia stulecia służby więziennej. Nie bez znaczenia jest również to, że spędzimy ten czas razem poza jednostką – mówi mł. chor. Cezary Sierzputowski z Zakładu Karnego w Czarnem, w którego sercu zrodził się pomysł na pielgrzymkę.

Z początkowych trzech pątników grupa rozrosła się ostatecznie do 11. Wśród nich był także dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Koszalinie. Uważa, że pielgrzymka to świadectwo wiary funkcjonariuszy. – Służba więzienna najczęściej odbywa się wewnątrz zakładów, poza murami mało nas widać. Pielgrzymka to okazja do wyrażenia wiary na zewnątrz, tym bardziej że od ubiegłego roku mamy patrona od Ojca Świętego – św. Pawła Apostoła – tłumaczy płk Jacek Wiśniewski.

Kapelan czarneńskiego Zakładu Karnego ks. Marcin Gajowniczek na szlak zabrał sprawy swoich „parafian”. – Pielgrzymuję w intencji osadzonych. Zarówno tych, którzy przychodzą na nabożeństwa, jak i tych, którym do kaplicy nie po drodze. Chcę ich wszystkich powierzyć Maryi – wyjaśnia.

Zakład Karny w Czarnem znany jest nie tylko jako jedno z największych polskich więzień, ale także z działalności charytatywnej na szeroką skalę. – Dlatego wieziemy ze sobą nie tylko intencje osobiste i zawodowe, ale także naszych podopiecznych indywidualnych i z różnych ośrodków, którym pomagamy w akcjach charytatywnych – dodaje mł. chor. Sierzputowski.

To, jak mówią organizatorzy, pierwsza rowerowa pielgrzymka funkcjonariuszy służby więziennej, ale na pewno nie ostatnia. W przyszłym roku ma ich być znacznie więcej. – Chcielibyśmy zapalić do pomysłu także innych funkcjonariuszy – zapowiada kapelan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama