Nowy numer 24/2021 Archiwum

Bp Dajczak: W życiu nie wystarczy przynieść owoce, trzeba jeszcze wiedzieć, jak dobrze je spożytkować

Bp Edward Dajczak przewodniczył Mszy św. z okazji 70-lecia koszalińskiego II LO im. Wł. Broniewskiego.

Komentując ewangeliczną przypowieść o talentach, biskup zwrócił uwagę na niewystarczalność tego, co człowiek otrzymuje w darze jako zdolności, czy możliwości intelektualne, aby życie przyniosło dobre owoce.

- Potrzebna jest odpowiedź człowieka na dar. Ostatni z bohaterów tej przypowieści przegrał z powodu czegoś, co może przydarzyć się każdemu z nas. Chodzi o strach. Zostać bezpiecznie z tym, co się ma - to życie zachowawcze, które zabija spontaniczność. Ta przypowieść prowokuje to życia, które jest życiem odważnym, wykazującym się aktywnością, inicjatywą i ryzykiem - mówił biskup.

Bp Dajczak: W życiu nie wystarczy przynieść owoce, trzeba jeszcze wiedzieć, jak dobrze je spożytkować   Koszalin, 13 września. Msza św. w katedrze z okazji jubileuszu. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Hierarcha podkreślił też, że "pomnażanie talentów" nie jest tylko pracą dla siebie samego, dlatego nie wystarczy w życiu przynieść owoce, ale trzeba też wiedzieć, jak je spożytkować.

- Trzeba sobie postawić pytanie, czemu one służą, komu i w jaki sposób. Można bowiem źle rozeznać i działać szkodliwie. Można służyć nie temu, co trzeba i walczyć nie z tym, co trzeba - mówił biskup, wskazując na Ewangelię, która jest światłem w rozeznawaniu dobrych dróg i wykorzystania zdolności i owoców swojego życia.

Bp Dajczak: W życiu nie wystarczy przynieść owoce, trzeba jeszcze wiedzieć, jak dobrze je spożytkować   Koszalin, 13 września. Msza św. w katedrze z okazji jubileuszu. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Przy okazji jubileuszu II LO 13 września w budynku szkoły odbyła się uroczysta gala, w której wzięli udział obecni i byli nauczyciele, uczniowie, absolwenci, a także przedstawiciele samorządu i parlamentu.

Bp Dajczak: W życiu nie wystarczy przynieść owoce, trzeba jeszcze wiedzieć, jak dobrze je spożytkować   Koszalin, 13 września. Uroczysta gala w II LO im. Wł. Broniewskiego. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

W sobotę 14 września zaplanowano Wielki Piknik ze wspólnym grillowaniem oraz meczem koszykówki Uczniowie kontra Absolwenci oraz Turniejem Brydża Sportowego.

Odbędzie się także akcja "Przelew życia", w ramach której można oddać krew lub zapisać się do banku dawców szpiku.

Z okazji 70-lecia szkoły, odbędzie się także 7-kilometrowy bieg ulicami miasta.

II LO im. Władysława Broniewskiego zostało w 2019 roku sklasyfikowane na 192. miejscu w ogólnopolskim Rankingu Liceów, na 48. miejscu w Rankingu Olimpijskim oraz na 5. miejscu w województwie zachodniopomorskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama