Centralnym punktem diecezjalnych uroczystości w Skrzatuszu była Eucharystia, której przewodniczył abp Wojciech Polak. Koncelebrowało ją dziesięciu biskupów metropolii szczecińsko-kamieńskiej i blisko 60 prezbiterów.
- Tylko Kościół posłuszny Bogu będzie mógł pełnić wiarygodnie swą misję w świecie. Tylko ludzie wierni Bogu będą mogli być skutecznym znakiem i narzędziem zbawienia. Tylko ludzie, którzy pomimo przeciwności i prowokacji zachowują miłość wobec drugiego człowieka, tylko Kościół objawiający ludzką twarz nieskończonej miłości Boga będzie miejscem uzdrowienia zranionej miłości i niezachwianej nadziei – mówił abp Wojciech Polak do kilkunastu tysięcy pielgrzymów, którzy przybyli na diecezjalne świętowanie do Skrzatusza.
Skrzatusz - procesja do ołtarza- Śladem przodków i minionych pokoleń, które od wieku pielgrzymowały tutaj, przyszliśmy, aby modlić się u stóp Matki Miłości Zranionej i naszej Nadziei - mówił prymas, wskazując na wymodlony przez diecezjan tytuł królującej w Skrzatuszu Matki Bożej Bolesnej, czczonej tu od ponad czterech wieków w wizerunku słynącej cudami Piety.
W homilii prymas Polski wskazywał na wagę odczytanego na początku Mszy św. watykańskiego dekretu, wynoszącego skrzatuskie sanktuarium do godności bazyliki mniejszej.
- To święte miejsce staje się nie tylko złączone jeszcze jednym węzłem ze Stolicą Apostolską. Papieską decyzją podkreślona zostaje wiara ludu tej ziemi, który czerpał siły z modlitwy do Matki Bożej Bolesnej z martwym ciałem Chrystusa na kolanach – mówił hierarcha, wskazując, że wyróżnienie skrzatuskiej świątyni niesie ze sobą także wyzwanie i nowe zadania: - Kościół oczekuje teraz od was, że będzie to nadal miejsce szczególne, jednoczące pod płaszczem Maryi wszystkich wiernych całej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Jak zauważył, w akcie potwierdzającym wyjątkowość Skrzatusza Kościół zachęca, by u Matki Bolesnej szukać pociechy i niezawodnej nadziei.
- To nie nowe idee, nowe technologie są źródłem nadziei dla człowieka, ale oblicze Matki, Jej matczyne dłonie i płaszcz, którym nas okrywa. Ona jest bezpieczną arką pośród potopów, które przeżywamy. Obecność Maryi czyni to miejsce naszym domem rodzinnym – mówił abp Polak.
Msza św. sprawowana na polowym ołtarzu przy sanktuarium jest najważniejszym momentem Diecezjalnej Pielgrzymki
Skrzatuskie uroczystości zakończy błogosławieństwo nabożeństwo maryjne z zawierzeniem diecezji opiece Matki Bożej Bolesnej oraz śluby Braci Miłosiernego Pana, nowego zgromadzenia w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.