Nowy numer 23/2021 Archiwum

Prawda uczuć. XX Herbertiada w Kołobrzegu

Laureatką Grand Prix XX Herbertiady została Maria Świłpa ze Szczecina. Jubileuszowa gala stała się miejscem artystycznej podróży po zaułkach serca lwowiaka i wysiedleńca.

Tegoroczny Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” w swoim jubileuszowym, bo dwudziestym wydaniu, składał się z dwóch części. We wrześniowej odsłonie XX Herbertiady swoje doroczne spotkanie z poezją Zbigniewa Herberta miała młodzież kołobrzeskich szkół ponadpodstawowych. 19 września pod kierunkiem Małgorzaty Kaczmarskiej z Akademii Teatralnej w Warszawie młodzi wzięli udział w warsztatach recytatorskich.

Nazajutrz 26 recytatorów – głównie z Pomorza Zachodniego – stanęło na scenie RCK do zmagań konkursowych. Widzowie mieli okazję zobaczyć na scenie różnorodność tekstów, dostrzec recytatorskie rzemiosło i docenić umiejętności.

Grand Prix Herbertiady zdobyła Maria Świłpa z Teatru Słowa Proscenium w Szczecinie, której interpretacja wiersza „Przeczucia eschatologiczne Pana Cogito” połączyła znakomity sceniczny warsztat z prawdą uczuć. Pierwszą nagrodę otrzymał Maciej Czerklański z Domu Kultury w Łapach. Z „Bajki ruskiej” recytator wydobył cały humor i sarkazm.

– To był naprawdę ciekawy i stojący na dobrym poziomie konkurs recytatorski – ocenia Katarzyna Pechman, dyrektor artystyczna Herbertiady.

Znaczenie kołobrzeskiego wydarzenia podkreślił w nadesłanym i odczytanym publicznie liście prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. .

Prawda uczuć. XX Herbertiada w Kołobrzegu   Występ laureatów jubileuszowej XX Herbertiady. Jerzy Błażyński

Widzowie gali  odbyli ponadto filmową podróż po Kresach dzięki dokumentalnemu filmowi Aliny Czerniakowskiej „Moje serce zostało we Lwowie”.

Jubileuszową Herbertiadę zamknął monodramat „Pokuć” dotykający problematyki wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich. Świat widziany oczyma dziecka w reżyserii Ewy Czapik-Kowalewskiej z koszalińskiego Studia Artystycznego im. Ziembińskich przestawił widzom Szymon Majchrzak z krakowskiej PWST.

Organizatorem Herbertiady jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna.

Patronat medialny sprawował "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama