Laureatką Grand Prix XX Herbertiady została Maria Świłpa ze Szczecina. Jubileuszowa gala stała się miejscem artystycznej podróży po zaułkach serca lwowiaka i wysiedleńca.
Tegoroczny Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” w swoim jubileuszowym, bo dwudziestym wydaniu, składał się z dwóch części. We wrześniowej odsłonie XX Herbertiady swoje doroczne spotkanie z poezją Zbigniewa Herberta miała młodzież kołobrzeskich szkół ponadpodstawowych. 19 września pod kierunkiem Małgorzaty Kaczmarskiej z Akademii Teatralnej w Warszawie młodzi wzięli udział w warsztatach recytatorskich.
Nazajutrz 26 recytatorów – głównie z Pomorza Zachodniego – stanęło na scenie RCK do zmagań konkursowych. Widzowie mieli okazję zobaczyć na scenie różnorodność tekstów, dostrzec recytatorskie rzemiosło i docenić umiejętności.
Grand Prix Herbertiady zdobyła Maria Świłpa z Teatru Słowa Proscenium w Szczecinie, której interpretacja wiersza „Przeczucia eschatologiczne Pana Cogito” połączyła znakomity sceniczny warsztat z prawdą uczuć. Pierwszą nagrodę otrzymał Maciej Czerklański z Domu Kultury w Łapach. Z „Bajki ruskiej” recytator wydobył cały humor i sarkazm.
– To był naprawdę ciekawy i stojący na dobrym poziomie konkurs recytatorski – ocenia Katarzyna Pechman, dyrektor artystyczna Herbertiady.
Znaczenie kołobrzeskiego wydarzenia podkreślił w nadesłanym i odczytanym publicznie liście prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. .
Widzowie gali odbyli ponadto filmową podróż po Kresach dzięki dokumentalnemu filmowi Aliny Czerniakowskiej „Moje serce zostało we Lwowie”.
Jubileuszową Herbertiadę zamknął monodramat „Pokuć” dotykający problematyki wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich. Świat widziany oczyma dziecka w reżyserii Ewy Czapik-Kowalewskiej z koszalińskiego Studia Artystycznego im. Ziembińskich przestawił widzom Szymon Majchrzak z krakowskiej PWST.
Organizatorem Herbertiady jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna.
Patronat medialny sprawował "Gość Niedzielny".