Przesłuchano 29 zespołów i solistów, łącznie blisko 100 osób. Uczniowie i przedszkolaki śpiewali pieśni zagrzewające do boju i opłakujące bohaterów. Laureatka będzie reprezentować diecezję na Zamku Królewskim w Warszawie.
Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej po raz trzeci zaprosił dzieci i młodzież z całej diecezji do udziału w Diecezjalnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej.
Zainaugurowany w Białogardzie trzeci przegląd (podobnie jak poprzedni) miał miejsce w sianowskim kinie Zorza.
27 września zebrało się tu 29 podmiotów artystycznych - zespołów i solistów, od przedszkolaków do uczniów szkół ponadpodstawowych, łącznie blisko 100 osób. Swoje szkoły i parafie reprezentowali wokaliści i instrumentaliści ze wszystkich stron diecezji.
W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyła Julia Piotrowska z Koszalina za "Kolędę warszawską". Nastolatka będzie reprezentować diecezję na ogólnopolskim przeglądzie, który odbędzie się 9 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie.
W kategorii szkół podstawowych jury najwyżej oceniło Roksanę Garbolińską z Bierkowa za "Ciszę. Modlitwę katyńską", zaś wśród przedszkolaków za najlepszą uznało Laurę Nawrocką z Dąbek za "Ojczyzno ma".
Przegląd Pieśni Patriotycznej wyraża cele, jakie Akcja Katolicka chce realizować w społeczeństwie, m.in. pobudza postawę patriotyczną u dzieci i młodzieży. – Młodzi, jeśli tylko ta wiedza jest dobrze podana, potrafią się zainteresować historią i sprawami ojczyzny, i zaangażować w to swoje siły – powiedział ks. Andrzej Zaniewski diecezjalny duszpasterz AK. Jak dodał, dzięki wychowawcom, rodzicom, katechetom również chęć prezentacji talentów muzycznych może stać się impulsem do zainteresowania ojczyzną. – Śpiewanie tych pieśni wraca, także podczas masowych imprez. Warto, by więcej szkół dołączało do takich wydarzeń jak dzisiejszy przegląd.
Jak podkreśla Ryszard Sobczyński, prezes sianowskiego Oddziału Akcji Katolickiej, współczesność wręcz dyktuje konieczność inicjowania tego typu wydarzeń artystycznych. – Chcemy, żeby oddanie poszczególnych ludzi na rzecz ojczyzny można było odtworzyć w kulturze – powiedział prezes. – Zaszczepiamy ducha patriotyzmu zarówno wśród nastolatków jak i przedszkolaków. Zależy nam, by młode pokolenie czerpało wiedzę o ojczyźnie nie tylko ze szkoły czy nawet z rodzinnego domu, ale żeby spotykało się w szerszym gronie, na szczeblu diecezji.
III Przegląd Pieśni Patriotycznej w Sianowie w ocenie przewodniczącej jury Grażyny Mulczyk–Skarżyńskiej był na dobrym poziomie. Jurorka docenia szczególnie pracę instruktorów. – Większość wykonawców świetnie oddała dramaturgię utworów, można nawet powiedzieć o elementach aktorstwa, są zespoły, które porwały się na małe inscenizacje poetyckie. Dzięki temu przekaz jest poruszający – powiedziała.
Jak to bywa wśród amatorów, niektórzy mieli problemy z dykcją i postawą sceniczną. – To drobiazgi, ale istotne dla odbiorcy – ocenia jurorka. Nieco poważniejszym problemem jest według niej nieadekwatny do wieku dobór repertuaru. – Trochę razi, gdy maluchy śpiewają o wojnie z karabinem na ramieniu, a przecież można to zaakcentować delikatniej, chorągiewką czy innym znakiem. Jest to przerysowane, ale zarazem pomaga najmłodszym w zaangażowaniu. To może zaprocentować w przyszłości.
Wysiłek młodzieży i ich opiekunów docenił podczas gali przeglądu biskup diecezjalny Edward Dajczak. Wskazał, że rolą wychowawcy, rodzica, jest podarowanie młodemu pokoleniu zarówno korzeni – by wiedziało skąd jest, jak i skrzydeł – bo na nich można polecieć w miejsca, do których poprzednie pokolenia jeszcze nie dotarły. – Pieśń patriotyczna to właśnie takie umocnienie naszych korzeni. To skąd jesteśmy i kim, wyśpiewujemy w nich najczęściej. Śpiew dociera głęboko do serca, a śpiewanie razem łączy ludzi – podsumował biskup Dajczak.
Jak przekonuje Irena Sikorska, katechetka SP w Bierkowie (parafia Bruskowo) – która na przegląd przybyła z ośmioma uczennicami, całoroczne obchody rocznicowe związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości – konkursy, przeglądy, pikniki patriotyczne – zaprocentowały, obudziły w dzieciach poczucie przynależności narodowej. – Rodzice, a szczególnie dziadkowie są poruszeni, że ich potomkowie zaczynają nucić piosenki patriotyczne czy powstańcze – zauważa katechetka. Jako skuteczny sposób zainteresowania uczniów patriotyzmem uznaje… zadania domowe, które wymagają rozmów w domu o wojnie.
Podczas jednego z takich zadań Laura, uczennica SP w Bierkowie dowiedziała się, że wśród bohaterów narodowych jest jej poległy wujek. Kiedy więc podczas sianowskiego przeglądu śpiewała "Polską flagę", jej myśli biegły właśnie do niego. – O wujku przypomina mi ten kawałek: "z wielką dumą na mundurze każdy żołnierz ją naszywa" – cytuje trzecioklasistka śpiewająco. – Od kiedy o wujku opowiedziała mi mama, pamiętamy o nim i przed snem modlimy się razem za jego duszę.