Wspólnota Sant’Egidio i Rada KEP zapraszają na modlitwę w intencji tych, którzy zginęli w drodze do Europy, uciekając przed przemocą, wojną i biedą.
Inicjatywa pod hasłem „Umrzeć z nadziei” jest od kilku lat podejmowana przez Wspólnotę Sant’Egidio i liczne parafie pod patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. W Polsce tegoroczny Tydzień Modlitwy za Uchodźców po raz pierwszy zbiegła się w czasie ze 105. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy.
- Modlitwa w intencji migrantów i uchodźców jest tym, czego najbardziej dziś potrzeba - mówił bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji Turystyki i Pielgrzymek z okazji przypadającego 29 września 105. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.
Jak wynika z tegorocznego raportu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, liczba uchodźców, wysiedleńców i azylantów przekroczyła 70 mln. Tylko w tym roku do Europy przez Morze Śródziemne dotarło ponad 45 tys. osób. Blisko 900 zginęło.
Biskup Zadarko przypomniał, że odwracanie się plecami do tych, którzy giną, nie otrzymując pomocy „jest owocem nieustannego zwycięstwa ideologii zysku czyli niesprawiedliwości i traktowania ludzi jak przedmiotów, które służą do zdobywania jeszcze większego kapitału”.
Nawiązując do wydanego ostatnio komunikatu Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji Turystyki i Pielgrzymek, jej przewodniczący podkreślił wielką wartość modlitwy w intencji uchodźców i migrantów.
- Naszym apelem jest przede wszystkim modlitwa, modlitwa, modlitwa. Zanim będziemy myśleć o tym, co zrobić dla migrantów i uchodźców, wesprzyjmy te działania modlitwą” - powiedział.
W koszalińskiej katedrze 6 października o godz. 17 w intencji uchodźców i migrantów sprawowane będzie nabożeństwo różańcowe. Podczas modlitwy przywoływane będą nazwiska i krótkie historie osób, które w ostatnich miesiącach straciły życie, próbując wydostać się z miejsc ogarniętych wojną i przemocą.