Nowy numer 29/2021 Archiwum

Ruszyła akcja "Zapałka nie ogrzeje". Potrwa ponad miesiąc

14 października rozpoczęła się kolejna edycja akcji "Zapałka nie ogrzeje". Przez ponad miesiąc w różnych miejscach diecezji odbędą się zbiórki na rzecz osób potrzebujących wsparcia w opłatach za ogrzewanie.

Pomoc dotrze do ludzi, których nie stać na zakup opału lub na opłacenie rachunków za ogrzewanie. Takie osoby, a są to głównie seniorzy, nie tylko żyją wśród nas, ale też czują się bezradne wobec swojej sytuacji materialnej. Bywa, że radzą sobie z nią nie dogrzewając mieszkań, co naraża pomieszczenia na zniszczenie, a ich samych na kłopoty ze zdrowiem.

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej od lat kieruje do nich autorski program polegający na wyszukiwaniu ich w parafiach oraz kwestowaniu na ich rzecz.

– Dzięki otwartym oczom i sercom naszych wolontariuszy udaje nam się dostrzegać osoby wykluczone energetycznie, które mają niskie zasoby emerytalne i rentowe. Szczególnie dotyczy to mieszkańców terenów popegeerowskich. Podobny problem dotyczy niektórych lokatorów dużych komunalnych mieszkań – powiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezji.

W ubiegłym roku Caritas przyszła z pomocą 120 gospodarstwom domowym. – Liczymy, że w tym roku będziemy mogli pomóc co najmniej takiej samej liczbie potrzebujących, a nawet większej – dodał dyrektor. – Dlatego apelujemy do ludzi dobrej woli, by włączyli się do naszej akcji i od 14 października do 18 listopada przeprowadzili "Zapałkę" w swoich miejscowościach: na placach, ulicach, przy kościołach, cmentarzach, w szkołach, wszędzie tam, gdzie to symboliczne pudełko zapałek ma szanse znaleźć nabywców.

Datki uzyskane tą drogą w całości przeznaczone zostaną na zakup opału i opłacenie rachunków.

Honorowy patronat nad akcją sprawuje ordynariusz diecezji bp Edward Dajczak. Patronat medialny sprawuje "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama