Przez tydzień w jastrowskiej parafii Mariackiej gości Matka Boża Wspomożycielka Prześladowanych Chrześcijan. Peregrynująca po Polsce ikona to zaproszenie do modlitwy w intencji cierpiących za wiarę.
Ikonę na zamówienie Rycerzy Kolumba wykonał słynny ikonograf Fabrizio Diomedi. Natomiast Abp Jean-Clément Jeanbart, melchicki arcybiskup Aleppo, poświęcił kilkadziesiąt kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Na początku roku ikona gościła u koszalińskich Rycerzy Kolumba, teraz dotarła do Jastrowia.
– Chcemy zwrócić uwagę na to, że nigdy wcześniej prześladowania chrześcijan nie nabierały tak dużej skali jak obecnie. W codziennym pędzie, żyjąc jako ludzie wolni i bezpieczni, często o tym zapominamy. Chcemy wesprzeć ich naszą modlitwą – mówi Leszek Podhalicz, który stoi na czele istniejącej zaledwie od kilku miesięcy grupy Rycerzy Kolumba.
Panowie wprowadzili uroczyście ikonę do kościoła NMP Królowej Polski, gdzie będzie gościć przez cały tydzień. W tym czasie Rycerze Kolumba zapraszają wszystkich do modlitwy w świątyni, rozdają również obrazki z modlitwą w intencji prześladowanych chrześcijan oraz prowadzą zbiórkę.
– To wydarzenie ma uwrażliwić nasze serca na to, że i dzisiaj chrześcijanie doznają prześladowań. Ma nas uczulić na modlitwę w ich intencji oraz na ofiarność. Jednocześnie to czas, kiedy zadajemy pytanie o swoją wiarę. Nie tylko przed wiekami stawało przed uczniami Jezusa pytanie, czy są gotowi oddać za Niego życie. To pytanie do nas: na ile angażuję się w swoją wiarę? Chociażby na ile uczestniczę w niedzielnej Eucharystii? Naszym zadaniem jest odczytywanie czego w danej chwili oczekuje od nas Jezus i do czego jesteśmy zdolni w obronie naszej wiary – mówi ks. Stanisław Łącki, proboszcz jastrowskiej parafii Mariackiej.