Nowy numer 29/2021 Archiwum

Emeryci w koloratkach u Skrzatuskiej Pani. Diecezjalny Dzień Księdza Seniora

W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej emerytowani kapłani obchodzili Diecezjalny Dzień Księdza Seniora. Razem z nimi świętowali biskupi seniorzy.

Zjechali się do Skrzatusza w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. I do słów patrona dnia nawiązywał w swoim słowie przewodniczący Mszy św. bp Tadeusz Werno.

Biskup senior przeżywa w tym roku 45. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. - Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi - zachęcał przybyłych do diecezjalnego sanktuarium.

Nawiązując do doświadczeń życia kapłańskiego oraz uciążliwości związanych z wiekiem i stanem zdrowia, przypominał, że celem życia kapłana jest udział w misji zbawienia świata, bycie alter Christus. - Najbardziej oczekiwaną chwilą życia jest spotkanie z Panem we własnej śmierci. Na tę chwilę trzeba się dobrze przygotować przez sprawiedliwość, miłość i prawdę - podkreślał biskup.

Wcześniej konferencję dla księży wygłosił ks. Grzegorz Szewczak. Księżom emerytom towarzyszył w Skrzatuszu także drugi biskup - senior Paweł Cieślik.

Emeryci w koloratkach u Skrzatuskiej Pani. Diecezjalny Dzień Księdza Seniora   W tym roku celem księżowskiej pielgrzymki był Skrzatusz. Maria Szypszak

Spotkania emerytowanych księży zainicjowali i współorganizują ks. Piotr Zieliński, dyrektor Domu Księży Emerytów, oraz ks. Radosław Mazur, odpowiedzialny w diecezji za formację kapłanów. Są one zarówno okazją do spotkania, jak i formą docenienia wieloletniej posługi.

- Księża emeryci są częścią prezbiterium koszalińsko-kołobrzeskiego, uczestniczą w uroczystościach i wydarzeniach diecezjalnych, ale to ważne, żeby mogli także spotkać się w swoim gronie na modlitwie i pielgrzymowaniu. Dla wielu z nich to okazja do spotkań po latach, bo mieszkają teraz w innych diecezjach. Okazja do wspomnień, ale i rozmów o tym, co teraz robią, bo nasi emeryci są bardzo zapracowani - zaznacza ks. Zieliński.

Księża emeryci spotykają się co roku w innym miejscu: w Kołobrzegu, słupskim sanktuarium św. Józefa i u matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Tegoroczna pielgrzymka dla części księży była pierwszą wizytą w bazylice skrzatuskiej po podniesieniu świątyni do tej godności we wrześniu, a niektórzy z nich po raz pierwszy zobaczyli sanktuarium i jego otoczenie po remontach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama