Nowy numer 31/2021 Archiwum

Sfotografować dobro. Konkurs dla wolontariuszy

Jesienna akcja "Zapałka nie ogrzeje" to autorski pomysł SKC naszej diecezji. Organizatorzy zapraszają wolontariuszy, by dzielili się zdjęciami z działań, które w tym roku przeprowadzą na cmentarzach, w szkołach i przy kościołach.

Tę akcję, trwającą od 2011 r., zapoczątkowali młodzi wolontariusze Caritas ze Sławna. "Zapałkę" od lat podejmują - z różną intensywnością - kolejni członkowie szkolnych kół Caritas w całej diecezji, a także dorośli - z parafialnych oddziałów Caritas.

Jak podaje Centrum Wolontariatu Caritas diecezji, w tym roku do akcji zgłosiły się 72 zespoły, o kilka więcej niż w poprzednim. Ten potencjał warto wykorzystać, toteż organizatorzy zaprosili młodzież do konkursu na najciekawsze zdjęcie z akcji "Zapałka nie ogrzeje".

- Kultura obrazu obecnie zdaje się bardziej niż inne formy przekonywać młodych ludzi - wyjaśnia Adria Jakubik z Caritas diecezji. - Chcemy w ten sposób szerzyć wartościowe postawy tych ludzi, którzy są pełni empatii i chętni do działania. Bo właściwie kim są wolontariusze? Osobami niosącymi dobro, zauważającymi potrzeby innych. Myślę, że te wartości są tak cenne i potrzebne młodym ludziom, że warto je rozpowszechniać.

Jak wyjaśnia A. Jakubik, wygrają trzy zespoły, które najlepiej uchwycą ideę niesienia pomocy ubogim, a szczególnie swoje zaangażowanie w to dzieło. - Będziemy także oceniać wartości artystyczne obrazów - kompozycję, światło oraz barwę. Liczymy na kreatywność - dodaje.

Nagroda główna trafi dla trzech szkolnych zespołów Caritas, które najlepiej udokumentują przebieg akcji w naszej diecezji. Jest nią dwudniowy wyjazd integracyjny do ośrodka Caritas w Wałczu/Kołobrzegu. W programie weekendu przewidziane są animacje, zajęcia sportowe, spacery w pięknym otoczeniu Pojezierza Wałeckiego, dyskoteka. Zdjęcia konkursowe należy przesyłać do 18 listopada, tj. dnia kończącego akcję "Zapałka nie ogrzeje" na adres: ajakubik@caritas.pl lub umieszczać w komentarzach na Facebooku Szkolnych Kół Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Akcja "Zapałka nie ogrzeje" to autorski pomysł Szkolnego Koła Caritas, działającego przy Zespole Szkół w Sławnie. Zainicjowali ją  w 2011 r. licealiści - idąc za  podpowiedzią katechety i opiekuna koła ks. Wojciecha Marcinkiewicza, który podczas wizyty kolędowej trafił do mieszkania pozbawionego mebli, spalonych jako opał. Caritas diecezjalna włączyła się w rozpropagowanie akcji także w innych miejscowościach. Symbolem akcji jest pudełko zapałek z logo Caritas wręczane darczyńcom.

Honorowy patronat nad akcją "Zapałka nie ogrzeje" sprawuje ordynariusz diecezji bp Edward Dajczak. Patronat medialny sprawuje "Gość Niedzielny".

Najlepsze zdjęcia z akcji opublikujemy na stronie "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama