W pilskim Instytucie UAM odbyła się 2. edycja festiwalu "WodoWskazy", popularyzującego naukę, sztukę i podróże. Uczestnicy wyprawili się po wiedzę w Himalaje, do Ameryki Południowej i na Spitsbergen.
Pod hasłem: "Wezwanie do Wyzwania" odbyła się 28 października druga edycja WodoWskazów - Festiwalu Naukowo-Podróżniczego w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile. Wydarzenie ma popularyzować nauki przyrodnicze, głównie z zakresu gospodarki wodnej i ochrony środowiska.
Nadnotecki Instytut, zapraszając młodzież na studia, stara się nie tylko inspirować ich do sukcesu, ale i przygotować do porażek i właściwego ich wykorzystania. Stąd w tegorocznej edycji festiwalu uwagę uczestników, a byli nimi m.in. uczniowie szkół ponadpodstawowych, poświęcono podejmowaniu wyzwań i radzeniu sobie z porażkami.
Gośćmi festiwalu byli ludzie, którzy nie tylko swoją siłą i odwagą osiągnęli sukces, ale też doznali porażek i dzięki refleksji przyznali się przed sobą do swoich słabości i nabrali pokory.
Przed uczestnikami WodoWskazów stanęli ultramaratończyk Piotr Kuryło, laureat Kolosa - najważniejszej nagrody podróżniczej za wyczyn roku - przebiegnięcie wokół kuli ziemskiej, oraz podróżnik Michał Leksiński, rzecznik prasowy Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 i twórca projektu "7 Happy Summits". Nadnotecki Instytut UAM w Pile reprezentowali glacjolog dr Jakub Małecki oraz hydrobiolog-biogeograf dr Paweł Michał Owsianny.
O tym, że porażki są podstawą każdego sukcesu i należy je przyjąć z otwartymi ramionami, przekonywał alpinista M. Leksiński. Podróżnik nawiązał do wypowiedzi sławnego włoskiego himalaisty Simone Moro, że "aby być najlepszym zwycięzcą, trzeba nauczyć się być doskonałym przegrywającym".
Doktor Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile, podsumował pierwszą pilską wyprawę naukowo-badawczą UAM Piła Nord Expedition - Spitsbergen 2018 (pisaliśmy o niej TUTAJ), w ramach której w ubiegłym roku 7-osobowy zespół badawczy, w tym studenci i absolwenci z pilskiego UAM, wyruszył na Spitsbergen w poszukiwaniu bruzdnic i innych mikroskopijnych organizmów wodnych. Na WodoWskazach zaprezentowano przedpremierową projekcję filmu dokumentującego pilski rejs po Morzu Arktycznym oraz wystawę fotograficzną z wyprawy.
Pochodzący z Podlasia ultramaratończyk P. Kuryło na co dzień stawia domy, a poza tym pływa kajakiem i dużo biega - w 365 dni obiegł całą Ziemię. Z pilskimi słuchaczami dzielił się zasadą, że "im trudniej, tym lepiej", która pcha go do kolejnego wyzwania (sportowiec podejmie je za dwa miesiące) - zimowego pokonania pod prąd najdłużej rzeki Europy - Dunaju.