Nowy numer 42/2019 Archiwum

Z Piły na Spitsbergen

Pilanie wyruszyli na Spitsbergen. To pierwsza w historii Piły ekipa naukowo-badawcza, która będzie badać miejscowe glony. I ma ambicje odkryć nowe gatunki.

Pilanom nie wystarcza odkrywanie rodzimych gatunków bruzdnic w tatrzańskich jeziorach (o odkryciu Parvodinium marciniakii i Parvodinium trawinskii, za sprawą których pilanie Grzegorz Marciniak i Krzysztof Trawiński przeszli do historii, pisaliśmy kilka tygodni temu w "Gościu Koszalińsko-Kołobrzeskim").

11 lipca rozpoczęła się wyprawa naukowo-badawcza UAM Piła Nord Expedition-Spitsbergen, której celem jest badanie zróżnicowania gatunkowego bruzdnic siedlisk zimnowodnych.

Siedmioosobowa ekipa pod kierownictwem dr. Pawła Michała Owsiannego, wicedyrektora Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile, wyruszyła nocą 10 lipca na największą wyspę archipelagu Svalbard w Arktyce. Naukowcy pożeglują polskim jachtem S/Y Hi Ocean One wzdłuż zachodniego wybrzeża Spitsbergenu.

Ekipa odwiedzi również Stację Polarną UAM "Petuniabukta".

Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu o dr. Pawle Owsiannym i jego pasji odkrywania nowych gatunków. A także o tym, czym są bruzdnice i dlaczego warto je coraz lepiej poznawać. Artykuł "Zamsz czy kolce? Łam stereotypy" dostępny jest TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL