Już od 16 listopada Szlachetna Paczka otwiera bazę rodzin potrzebujących pomocy. Wolontariusze na Pomorzu Zachodnim osobiście na miejscu zweryfikują każdą zgłoszoną do programu rodzinę.
Na stronie internetowej Szlachetnej Paczki od 16 listopada będzie dostępna baza rodzin dla darczyńców, którzy chcą zaangażować się w akcję.
- Na stronie internetowej przy każdej rodzinie jest opisana jej historia, dzięki czemu darczyńca może ją lepiej poznać i wybrać, komu chce pomóc. Po zgłoszeniu się, z darczyńcą kontaktuje się wolontariusz i informuje o niezbędnych szczegółach - wyjaśnia Monika Szczepanik, menadżer operacyjna Szlachetnej Paczki na województwo zachodniopomorskie.
Baza rodzin będzie się nieustannie powiększała, ponieważ potrzebujący są ciągle zgłaszani i weryfikowani. Weekend Cudów, czyli czas, kiedy paczki będą dostarczane do obdarowanych, zaplanowano na 7 i 8 grudnia. - Dlatego baza będzie już zamknięta około tygodnia wcześniej - informuje M. Szczepanik.
Menadżer zapewnia, że każda rodzina jest weryfikowana przez wolontariuszy pod kątem autentyczności zgłoszonych potrzeb: - To nie jest tak, że zgłoszenie jest bezkrytycznie przyjmowane. Wolontariusze osobiście docierają pod wskazany adres, rozmawiają z rodzinami, opisują ich sytuację, a następnie ten opis, po weryfikacji przez specjalistów, trafia na stronę do bazy.
Jeśli zdarzają się przypadki naciągania na pomoc, są one sporadyczne. - Zdarzają się pojedyncze sytuacje, niezależne od nas. Nie wszystkiemu da się zapobiec. Działamy jednak w zaufaniu i ono jest w Szlachetnej Paczce ważne. Trzeba ludziom ufać. Jednostkowe przypadki nieuczciwych ludzi nie mogą doprowadzić nas do wniosku, że nie warto pomagać - zachęca pani Monika.
Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. To system pomocy bezpośredniej, który ogromną skalę działania łączy z tym, że konkretny człowiek wciąż pomaga w nim konkretnemu człowiekowi. Przez 18 lat w działania Paczki włączyło się blisko 4 mln osób, a łączna wartość pomocy materialnej, przekazanej ponad 150 tys. rodzin w potrzebie, przekroczyła ćwierć miliarda złotych.
Tylko w ubiegłym roku w skali całego kraju ponad 12 tysięcy wolontariuszy i 600 tysięcy darczyńców połączyła chęć uczestnictwa w zbiorowym działaniu - w czynieniu dobra. W województwie zachodniopomorskim wolontariusze Szlachetnej Paczki pomogli 621 potrzebującym rodzinom działając w 31 rejonach.
Jednym z projektów Szlachetnej Paczki jest też Akademia Przyszłości, która od 16 lat łączy wolontariuszy, którzy mają chęć zmieniania świata z dziećmi, które mają w sobie nieodkryty jeszcze w pełni potencjał oraz darczyńców, którzy chcą wspierać Małych Studentów Akademii w odkrywaniu swoich nawet najmniejszych sukcesów. Jeden wolontariusz przez jeden rok szkolny spotyka się z jednym dzieckiem ze szkoły podstawowej. Wspiera ich darczyńca.
W minionej edycji Akademii w województwie zachodniopomorskim wsparcie wolontariusza otrzymało 49 dzieci z 4 szkół. Nadal poszukiwane są osoby, które pomogą dostrzec dzieciom ich sukcesy.