Nowy numer 50/2019 Archiwum

Warsztaty dla rodzin osób terminalnie chorych

Hospicjum w Darłowie chce uczyć opieki nad pacjentem nie tylko swoich wolontariuszy, ale i rodziny osób chorych. Niebawem ruszy specjalny cykl szkoleń.

Hospicjum Caritas im. Bp. Czesława Domina w Darłowie od lat szkoli wolontariuszy, którzy angażują się w działania placówki. Niedawno zrodził się pomysł, by rodziny osób chorych, zwłaszcza te, które opiekują się swoimi bliskimi w domach, przeszkolić w zakresie opieki nad pacjentem.  

– Tym szkoleniem chcemy otworzyć serię spotkań poświęconych pielęgnacji chorych, a skierowanych do rodzin z okolicy, które w swoich domach zajmują się sami swoimi chorymi – mówi s. Nikodema Rewa, koordynatorka wolontariatu w hospicjum. – Z myślą o nich będziemy przeprowadzać warsztaty w hospicjum, służyć radą, doświadczeniem, pomocą.

– Często odbieram telefony od ludzi, którzy nie radzą sobie w pielęgnacji swoich bliskich, i to w bardzo podstawowych czynnościach, a tylko dlatego że nie mają doświadczenia i nikt ich nie nauczył, jak np. zmieniać bezpiecznie ułożenie chorego w łóżku, na jakie objawy zwracać uwagę – dodaje s. Nikodema. – Chcemy ich wszystkich razem zebrać i specjalnie dla nich przeprowadzić takie szkolenie.

Hospicjum w Darłowie posiada kadrę i wolontariuszy, którzy taką wiedzą dysponują. – Nasi wolontariusze mają ogromne doświadczenie w opiece nad chorymi. Wspierają rodziny chorych także poza hospicjum, na przykład w miejscowości, w której mieszkają. Stąd pomysł, by w bardziej zorganizowany sposób dotrzeć do takich środowisk.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama