Nowy numer 24/2021 Archiwum

Integracja, szkolenie, pomoc

Po raz pierwszy z inicjatywy diecezjalnego Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia spotkali się kapelani posługujący w szpitalach, hospicjach i domach pomocy społecznej.

Jak zauważa ks. Dawid Andryszczak, wspólny przedpołudniowy czas ma kilka wymiarów, które mogą pomóc duszpasterzom posługującym wśród chorych. – Po pierwsze, ta sesja ma charakter integracyjny. Po drugie, dobrze mieć fachowy warsztat do pracy z chorym. Po trzecie, to doskonała okazja, żeby przedyskutować harmonogram wydarzeń przygotowywanych przez duszpasterstwo na najbliższy czas – podkreśla diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia.

O psychologicznych aspektach przeżywania choroby mówił duszpasterzom ks. Adam Falewicz, psycholog i psychoterapeuta, o pokonywaniu barier komunikacyjnych w kontakcie z pacjentem − psycholog kliniczna Ewa Bugaj-Zalewska, z kolei o roli kapelana w interdyscyplinarnym zespole – dr Marek Kowalewski, dyrektor Centrum Rehabilitacji Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane im. św. Jana Pawła II w Bornem Sulinowie.

– Trzeba rozmawiać o holistycznym podejściu do człowieka chorego. To jednak wciąż mało poruszany temat w Polsce. Spojrzenie na chorego wyłącznie pod kątem medycznym sprowadza go do jednostki chorobowej i kończy się traktowaniem go przedmiotowo – podkreśla ks. Krzysztof Sendecki, dyrektor darłowskiego hospicjum. Jak zauważa, pierwsze z serii zaplanowanych spotkań jest też próbą stworzenia wspólnej przestrzeni dla sprawujących w diecezji opiekę nad chorymi. – Tak jak bywa w wielu środowiskach, potrzebne są nie tylko wykłady, ale też spotkania kuluarowe, w których wymieniamy się doświadczeniami, informacjami, wszystkim tym, co sprawi, ze nasza posługa będzie lepsza – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama