Nowy numer 24/2021 Archiwum

Brat Maciej: Fenomen Europejskich Spotkań Młodych polega na… młodych

Zakonnik z ekumenicznej wspólnoty z francuskiego Taizé spotkał się z młodymi diecezjanami zapraszając ich na sylwestra we Wrocławiu.

Co roku na przełomie starego i nowego roku bracia z Taizé zapraszają młodzież do jednego z europejskich miast. Na to zaproszenie odpowiadają tysiące młodych ludzi, którzy chcą spędzić razem pięć dni na zabawie i modlitwie.

- Fenomen Europejskich Spotkań młodych polega na… młodych – nie ma wątpliwości brat Maciej.

- My tak naprawdę nic więcej im nie oferujemy. Owszem, przygotowujemy spotkanie, organizujemy noclegi u rodzin, aranżujemy przestrzeń modlitewną – to możemy zrobić. Ale tak naprawdę młodzi przyjeżdżają spotkać się z młodymi całego świata, żeby rozmawiać – o swoich wątpliwościach na drodze wiary, o tym, co ich łączy, co im pomaga – tłumaczy zakonnik z Taizé.

W Koszalinie, Kołobrzegu-Podczelu i Słupsku brat Maciej opowiadał o wspólnocie, jej ekumenicznym charakterze, a także zapraszał młodych do Wrocławia, który w tym roku jest gospodarzem ESM.

- Chcemy wspólnie wejść w Nowy Rok, spędzić kilka dni na spotkaniach, warsztatach, modlitwie – co najważniejsze: razem. Dla mnie najistotniejsze w tych spotkaniach jest odkrywanie Boga w drugim człowieku. Dla najważniejszej relacji ja-Bóg, potrzebny jest drugi człowiek. Św. Jan mówił, że nie da się kochać Boga, którego się nie widzi, jeżeli nie kocha się brata, którego się widzi. Tym żyjemy podczas Europejskich Spotkań Młodzieży – zachęca brat Maciej.

Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu będzie trwało od soboty 28 grudnia 2019 do środy 1 stycznia 2020. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej działają w tej chwili dwa punkty przygotowań na ESM do Wrocławia, gdzie można zapisywać się na wyjazd: w Koszalinie i w Pile.

Za wyjazd w Koszalinie odpowiada ks. Tomasz Wołoszynowski (katedra), tel. 502 671 551.

W Pile grupę organizuje ks. Andrzej Pawłowski (duszpasterz akademicki, parafia pw. MB Wspomożenia Wiernych), tel. 602 385 362

Grupa powstaje również w Świdwinie przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Tu zgłoszenia przyjmuje ks. Grzegorz Toporkiewicz, tel. 662 800 979.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama