Nowy numer 24/2021 Archiwum

Bez reniferów, za to ze Świętą Rodziną.

Akademia Pomysłów pomnaża talenty. Wolontariusze przygotowali przepiękne cegiełki, z których dochód wesprze hospicjum w Darłowie. Można je już nabyć.

Akademia Pomysłów powstała przy Hospicjum im. Bp. Domina w Darłowie przed dwoma laty jako sposób zagospodarowania chorym wolnego czasu popołudniami, szczególnie jesienią i zimą. Pacjenci wraz z wolontariuszami, niekiedy z młodzieżą szkolną, spędzają raz w tygodniu czas na pracach ręcznych. 

W Akademii Pomysłów powstaje rozmaite rękodzieło: świąteczne ozdoby, poduszki w kształcie uśmiechniętych gwiazd lub chmur, kartki okolicznościowe.

– Celem tych zajęć jest spędzanie czasu z chorymi – wyjaśnia s. Nikodema Rewa ZsJM, koordynator wolontariatu w hospicjum. – Nawet jeśli ze względu na stan zdrowia nie każdy może coś wyciąć czy przykleić, to oczekiwany jest w naszym gronie, żeby po prostu posiedzieć, wypić wspólnie herbatę, zjeść ciastko. Jak w domu.

W grudniu spotkania Akademii odbędą się z większą częstotliwością. – Wspólne robienie kartek to też czas rozmów, słuchania siebie nawzajem. Spontanicznie pojawiają się trudne tematy związane z chorobą, przemyślenia – mówi koordynatorka. – A jednocześnie doświadczamy wspólnoty, bliskości ludzi, którzy są obok i którzy chcą towarzyszyć.

Bez reniferów, za to ze Świętą Rodziną.   W Akademii Pomysłów powstają też kartki okolicznościowe, także na zamówienie. Archiwum Hospicum w Darłowie

Co ważne, Akademia Pomysłów dba o to, by kartki świąteczne miały chrześcijański charakter: np. na bożonarodzeniowych nie ma choinek czy reniferów, lecz tradycyjne wizerunki Świętej Rodziny. Powstają też kartki z cytatami świętych, tekstami błogosławieństwa.

Kartki można nabyć w siedzibie hospicjum w Darłowie lub kontaktując się z placówką przez Facebooka. Ponadto niedługo otwarte zostaną przeróżne kiermasze przedświąteczne, na których hospicjum darłowskie będzie prezentować swoje prace.

– W ubiegłym roku przeprowadziliśmy dzięki nim zbiórkę na nowe materace przeciwodleżynowe dla naszych chorych – mówi s. Nikodema. Jak dodaje, ma zwyczaj modlić się za wszystkich, do których te kartki trafią. – Taką kartką można komuś podziękować za dobro czy złożyć niebanalne życzenia imieninowe.

Bez reniferów, za to ze Świętą Rodziną.   Poduszka może być prezentem świątecznym lub mikołajkowym. Archiwum Hospicum w Darłowie

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama