Nowy numer 23/2021 Archiwum

Wegetarianizm jest trendy, a abstynencja…

Alkohol nie jest zły, może być jednak źle używany. Niestety, zbyt wielu ludzi przekonało się o tym na własnej skórze. Po diecezji peregrynuje niezwykły krzyż, który jest znakiem ratunku.

Niejedzenie mięsa jest coraz częściej uważane za przejaw wyższej kultury, szacunku do stworzenia i zdrowego stylu życia. Ten rodzaj abstynencji promują z zapałem m.in. celebryci, bo wegetarianizm, czy nawet weganizm, stał się po prostu trendy. Jeśli ktoś jednak deklaruje, że jest abstynentem od alkoholu, nie wiedzieć czemu ciągle wzbudza zdziwienie, a nieraz nawet politowanie.

Dla nas to normalne

Krucjata Wyzwolenia Człowieka jest dziełem Ruchu Światło−Życie. Celem krucjaty, która w tym roku świętuje 40-lecie istnienia, jest walka o trzeźwość człowieka poprzez modlitwę i dobrowolnie podjętą całkowitą abstynencję.

– Brak alkoholu w naszym domu jest dla nas czymś normalnym. Taki mamy po prostu styl życia – mówią zgodnie Iwona i Sylwester Grudowie, małżonkowie, którzy przyznają, że sami nigdy z alkoholem problemu nie mieli.

– W sumie to ja nigdy w życiu nie piłam alkoholu, ponieważ byłam także harcerką. Decydując się na krucjatę jako nastolatka, wiedziałam, że w ten sposób nigdy go nie spróbuję. Była to więc wtedy jakaś ofiara. Teraz tak to we mnie wrosło, że zupełnie nie zastanawiam się nad tym i nie jest to trudne. Przystąpienie do KWC było więc decyzją podjętą z pobudek religijnych, jako post w intencji tych, którzy są uzależnieni – mówi Iwona Minakowska-Gruda.

W domu Krzysztofa Nogi alkohol był obecny podczas różnego rodzaju spotkań towarzyskich. Koszalinianin wraz z żoną w maju tego roku zdecydował się na przystąpienie do KWC – na razie na rok.

– Alkohol był, ale teraz znika. Postanowiliśmy, że zrobimy to dla naszej córki, która przystępowała do I Komunii Świętej. Myślimy oczywiście szerzej o ludziach uwikłanych w nałogi, ale konkretnie chodzi nam też o naszą córkę, aby wzrastała w wolności. Nasza krucjata jest darem dla niej – mówi koszalinianin.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama