- Fundacja oprócz wsparcia finansowego daje mi wiele możliwości rozwoju - mówi jeden ze stypendystów, uczestnik koszalińskich rekolekcji.
W rekolekcjach wzięło udział ponad 30 stypendystów, uczniów szkół średnich, z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
- Stypendyści oprócz tego, że są wspierani finansowo, uczestniczą też w programie formacyjnym. Temu służą m.in. ogólnopolskie wakacyjne obozy integracyjne oraz duszpasterstwa akademickie studentów w różnych ośrodkach w Polsce. Dla uczniów szkół podstawowych i średnich w diecezjach organizowane są natomiast rekolekcje. W naszej diecezji odbywają się one dwa razy w roku - w adwencie oraz na wiosnę - mówi ks. Paweł Wojtalewicz, diecezjalny koordynator programu stypendialnego.
O roli fundacji mówi bp Edward Dajczak, który 30 listopada spotkał się z uczestnikami rekolekcji: - Dzięki programowi stypendialnemu pomagamy młodemu człowiekowi nie tylko zdobyć wykształcenie, ale przede wszystkim dorosnąć, dojrzeć i stać się prawdziwym człowiekiem. Dajemy mu system wartości. Komu mamy pomagać, jeśli nie młodemu pokoleniu, które w tym świecie zarzuconym gąszczem idei i pomysłów na życie, niekoniecznie najmądrzejszych, musi się jakoś odnaleźć? Myślę, że pomoc młodemu pokoleniu jest jednym z priorytetów dla Kościoła.
Sami stypendyści dostrzegają znaczenie fundacji daleko wykraczające poza wsparcie finansowe.
- Poznałam tu wielu wspaniałych ludzi, na których zawsze mogę liczyć. Tworzymy wspólnotę, spotykamy się na obozach, budujemy więzi. Zbliżam się też bardziej do Pana Boga - przyznaje Oliwia Mutka, licealistka z okolic Sławna. - Fundacja oprócz wsparcia finansowego daje mi wiele możliwości rozwoju. M.in. poprzez obcowanie z ciekawymi ludźmi, którzy mnie inspirują - dodaje Dominik Żmuda-Trzebiatowski, uczeń liceum w Miastku.
Rekolekcje pod hasłem: "Relacja - tożsamość - powołanie, czyli kim jestem i po co jestem", które odbyły się od 29 listopada do 1 grudnia w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie, prowadziły siostry Sylwia Chojnacka i Andżelika Mrówka, Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii.
Obecnie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ze wsparcia fundacji w ramach programu stypendialnego korzysta 75 osób. Ponad 40 z nich to uczniowie szkół podstawowych i średnich. Pozostali studiują na różnych uczelniach w Polsce.