GN 47/2020 Archiwum

Akcja: awokado dla rwandyjskich rodzin. Jeszcze można dołączyć.

Z początkiem grudnia ruszył projekt Caritas "Drzewo życia dla Rwandy". Młodzi wolontariusze zakupią sadzonki drzewek awokado dla ubogich rodzin w Afryce.

Nową i nieco egzotyczną akcję Caritas wesprze 11 Szkolnych Zespołów Caritas. Od 1 grudnia do świąt Bożego Narodzenia młodzi wolontariusze kwestują w swoich środowiskach na rzecz najuboższych rodzin w afrykańskiej Rwandzie (o akcji SKC z Białej piszemy TUTAJ).

Sposobem na przyjście z pomocą zagrożonym głodem rodzinom jest przekazanie im do hodowli sadzonek drzewek awokado, znanych w ich kraju jako bardzo pożywne i bogate w witaminy.

Każda sadzonka awokado kosztuje 35 złotych. Ich zakup i dystrybucja będą koordynowane w kraju beneficjentów. – Zajmuje się tym misjonarz, który za przekazane przez nas pieniądze zakupi drzewka awokado i przekaże je rodzinom najbardziej potrzebującym pomocy – wyjaśnia Krystian Linnik, koordynator Centrum Wolontariatu Caritas diecezji.

Jak zapewnia, akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem szkół. Nauczyciele od razu zareagowali entuzjazmem, wiedząc, że spodoba się uczniom. Dodatkowo zaproponowali, by wydrukować naklejki z owocem awokado i wręczać je ofiarodawcom, co sprawi, że polscy uczniowie bardziej utożsamią się z egzotyczną akcją.

– Ponadto niektóre szkoły wychodzą z dodatkową inicjatywą i szukają sposobów, jak zdobyć jeszcze więcej pieniędzy: przygotowują kartki lub ciasto, z których dochód też chcą przeznaczyć na zakup sadzonek – dodaje K. Linnik.

Do akcji można dołączyć w trakcie jej trwania, kontaktując się z Centrum Wolontariatu Caritas diecezji.

Awokado, inaczej smaczliwka, to zimozielony krzew wielkości średniego drzewa. Występuje w tropikalnych obszarach Ameryki Środkowej i Południowej. W przeciwieństwie do większości owoców bogatych w cukry proste, awokado zawiera aż 20-30 proc. tłuszczów, dlatego nazywane jest owocem maślanym. Jest bardzo pożywne: 100 g owocu zawiera 221 kcal (porównując: banan ma jedynie 95 kcal na 100g). Ponadto awokado jest bogatym źródłem witamin (E, A, B1, B2, C, PP, K, H, kwas pantotenowy oraz kwas foliowy). Zawiera też minerały: wapń, potas i fosfor. Jest również bogatym źródłem błonnika.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama