GN 43/2020 Archiwum

Zanim pomożesz, zaufaj Bogu. Rekolekcje wolontariatu Caritas

Wolontariusze parafialnych Caritasów "ładowali akumulatory" podczas rekolekcji adwentowych. Odbyli je w Ostrowcu i Kołobrzegu.

140 osób wzięło udział w dwóch turach rekolekcji adwentowych, które odbyły się w ośrodkach Caritas: od 29 listopada do 1 grudnia w Ostrowcu koło Wałcza i od 6 do 8 grudnia w Kołobrzegu.

Rekolekcje prowadził o. Damian Basarab. Franciszkanin przekonywał wolontariuszy, którzy na co dzień pracują na rzecz ludzi ubogich, rodzin wielodzietnych, seniorów, by swoje działania budowali na zaufaniu wobec Boga i by nie dążyli do bicia charytatywnych rekordów, lecz do bycia świadectwem Bożego miłosierdzia.

– Spotykamy się po to, żeby wzmocnić się w wierze, to takie "ładowanie akumulatorów". To konieczne, byśmy potem wszystkie działania podejmowali w duchu prawdziwej miłości Boga i bliźniego – mówi ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezjalnej. – I co ważne: byśmy nie odejmowali tego w duchu filantropijnym, ale jako wspólnota, która odpowiada na wezwanie Jezusa. To przecież On sam pokazuje nam ludzi potrzebujących troski drugiego człowieka, dobrego słowa, zaradzenia podstawowym problemom.

Doroczne spotkania adwentowe Parafialnych Zespołów Caritas to zarazem czas integracji tego środowiska. Wolontariusze wymieniali się doświadczeniem pracy w swoich parafiach oraz podejmowali między sobą tematy nowych wyzwań, jakie stoją przed wolontariatem Caritas, głównie skierowania uwagi na problemy seniorów.

– Pojawiają się nowe pomysły, jak podejść do tego obszaru biedy. Jeden z nich, który nazwaliśmy "pustym krzesłem", a miałby polegać na zaproszeniu seniorów do świątecznego stołu, spodobał się wielu z nas i postaramy się podjąć go w przyszłym roku – dodał dyrektor.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama