Dawna dyrygentka chóru Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie zmarła 6 grudnia. Wychowała muzycznie kilka roczników księży diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Pożegnanie śp. Walerii Żuławnik odbędzie się w czwartek 12 grudnia. Msza pogrzebowa rozpocznie się o godz. 12 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Kołobrzegu. Dalszy ciąg pogrzebu - o 13.30 na cmentarzu komunalnym.
- Pani Waleria była wspaniałym nauczycielem emisji głosu, chóralistyki i dyrygentury. Muszę przyznać, że była bardzo wymagająca, ale jednocześnie delikatna i rozumiejąca specyfikę seminarium, gdzie chór jednak nie był najważniejszy, a czas pracy z poszczególnymi rocznikami niezbyt długi. Była też osobą niezwykle skromną. Stopniowo dowiadywałem się o jej sukcesach, czy o tym, jak niesamowicie potrafiła grać Chopina. Ogromną satysfakcję sprawiło nam wspólne śpiewanie z chórem "Cantate Deo" podczas uroczystości 1000-lecia biskupstwa w Kołobrzegu w roku 2000. Wiele się przy niej nauczyłem - przyznaje ks. Krzysztof Kowal, kierownik chór seminaryjnego w latach 1995-2000, kiedy jego dyrygentem była Waleria Żuławnik.
Waleria Żuławnik urodziła się w roku 1936 w Nowosybirsku, gdzie jej rodzina została zesłana ze względu na polskie pochodzenie. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Lwowie na wydziale dyrygentury. Podyplomowe studia asystenckie kończyła w Moskwie i w Leningradzie. Przez 19 lat pracy na lwowskiej uczelni wykształciła 23 zawodowych dyrygentów. Dwoje z nich prowadzi katedry chóralistyki, jeden pracuje w Ministerstwie Kultury w Kijowie, a pozostali jako dyrygenci zawodowych chórów i orkiestr.
W 1966 roku otrzymała nagrodę I stopnia na Ogólnym Festiwalu Związku Radzieckiego za występ z chórem męskim. W latach 90. XX wieku przyjechała do Polski i od samego początku zajęła się pracą artystyczną. W 1996 roku przygotowała koncert polsko-niemieckiego chóru na Festiwalu w Międzyzdrojach, a także Chór Politechniki Szczecińskiej do występów w Niemczech z "Wojennym Reguiem" B. Brittena. Rok 1997 zaowocował przygotowaniem "Stworzenia Świata" Józefa Haydna na Wyższej szkole Pedagogicznej w Słupsku, gdzie Waleria Żuławnik prowadziła praktykę studentów w teatrze operowym oraz w zawodowym chórze "Trembita".
Od lutego 1995 roku Waleria Żuławnik pracowała z Katedralnym Chórem Chłopięcym "Cantate Deo" w Koszalinie oraz z chórem Wyższego Seminarium Duchownego. W 1997 roku otrzymała nagrodę Wojewody Koszalińskiego za szczególny wkład w rozwój kultury w rejonie środkowo-pomorskim. W 2000 roku ponownie otrzymała nagrodę za szczególny wkład w rozwój kultury - tym razem od Prezydenta Miasta Koszalina. W tym samym roku została uhonorowana Srebrnym Dyplomem dla Dyrygenta na Światowej Olimpiadzie Chóralnej w Linzu (Austria). Od 1998 roku prowadziła chór Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu "Cantores Colabregae".
Swoją pasję do muzyki realizowała do samego końca. Ostatni raz dyrygowała chórem na pięć dni przed śmiercią. Koncert zarejestrowała Telewizja Kablowa Kołobrzeg.
ZMARLA WALERIA ZULAWNIK