Pogrzeb śp. Walerii Żuławnik odbędzie się w czwartek w Kołobrzegu

Dawna dyrygentka chóru Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie zmarła 6 grudnia. Wychowała muzycznie kilka roczników księży diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Pożegnanie śp. Walerii Żuławnik odbędzie się w czwartek 12 grudnia. Msza pogrzebowa rozpocznie się o godz. 12 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Kołobrzegu. Dalszy ciąg pogrzebu - o 13.30 na cmentarzu komunalnym.

- Pani Waleria była wspaniałym nauczycielem emisji głosu, chóralistyki i dyrygentury. Muszę przyznać, że była bardzo wymagająca, ale jednocześnie delikatna i rozumiejąca specyfikę seminarium, gdzie chór jednak nie był najważniejszy, a czas pracy z poszczególnymi rocznikami niezbyt długi. Była też osobą niezwykle skromną. Stopniowo dowiadywałem się o jej sukcesach, czy o tym, jak niesamowicie potrafiła grać Chopina. Ogromną satysfakcję sprawiło nam wspólne śpiewanie z chórem "Cantate Deo" podczas uroczystości 1000-lecia biskupstwa w Kołobrzegu w roku 2000. Wiele się przy niej nauczyłem - przyznaje ks. Krzysztof Kowal, kierownik chór seminaryjnego w latach 1995-2000, kiedy jego dyrygentem była Waleria Żuławnik.


Waleria Żuławnik urodziła się w roku 1936 w Nowosybirsku, gdzie jej rodzina została zesłana ze względu na polskie pochodzenie. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Lwowie na wydziale dyrygentury. Podyplomowe studia asystenckie kończyła w Moskwie i w Leningradzie. Przez 19 lat pracy na lwowskiej uczelni wykształciła 23 zawodowych dyrygentów. Dwoje z nich prowadzi katedry chóralistyki, jeden pracuje w Ministerstwie Kultury w Kijowie, a pozostali jako dyrygenci zawodowych chórów i orkiestr.

W 1966 roku otrzymała nagrodę I stopnia na Ogólnym Festiwalu Związku Radzieckiego za występ z chórem męskim. W latach 90. XX wieku przyjechała do Polski i od samego początku zajęła się pracą artystyczną. W 1996 roku przygotowała koncert polsko-niemieckiego chóru na Festiwalu w Międzyzdrojach, a także Chór Politechniki Szczecińskiej do występów w Niemczech z "Wojennym Reguiem" B. Brittena. Rok 1997 zaowocował przygotowaniem "Stworzenia Świata" Józefa Haydna na Wyższej szkole Pedagogicznej w Słupsku, gdzie Waleria Żuławnik prowadziła praktykę studentów w teatrze operowym oraz w zawodowym chórze "Trembita".

Od lutego 1995 roku Waleria Żuławnik pracowała z Katedralnym Chórem Chłopięcym "Cantate Deo" w Koszalinie oraz z chórem Wyższego Seminarium Duchownego. W 1997 roku otrzymała nagrodę Wojewody Koszalińskiego za szczególny wkład w rozwój kultury w rejonie środkowo-pomorskim. W 2000 roku ponownie otrzymała nagrodę za szczególny wkład w rozwój kultury - tym razem od Prezydenta Miasta Koszalina. W tym samym roku została uhonorowana Srebrnym Dyplomem dla Dyrygenta na Światowej Olimpiadzie Chóralnej w Linzu (Austria). Od 1998 roku prowadziła chór Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu "Cantores Colabregae".

Swoją pasję do muzyki realizowała do samego końca. Ostatni raz dyrygowała chórem na pięć dni przed śmiercią. Koncert zarejestrowała Telewizja Kablowa Kołobrzeg.

ZMARLA WALERIA ZULAWNIK
Telewizja Kablowa Kołobrzeg
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..