Nowy numer 2/2021 Archiwum

"Nie jesteś sam". Caritas szykuje wigilie dla ubogich i samotnych

24 grudnia w kilku miastach odbędą się wigilie dla ubogich, samotnych, bezdomnych i chorych pod patronatem Caritas diecezji.

Jak co roku Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej nie zapomina o ludziach, dla których samotność w Wigilię jest trudnym doświadczeniem. W kilku miastach diecezji odbędą się tego dnia spotkania wigilijne dla osób ubogich, samotnych, bezdomnych i chorych.

We współpracy z Caritas swoje drzwi dla takich osób otwiera Dom Miłosierdzia Bożego w Koszalinie na ul. Monte Cassino 7. Chętnych, którzy zechcą zasiąść tu do tradycyjnej wieczerzy wigilijnej, a najpierw uczestniczyć w uroczystej Mszy św., zaprasza bp Krzysztof Włodarczyk. Eucharystia pod jego przewodnictwem odbędzie się w kaplicy domu o godz. 15, a po niej wspólna – z mieszkańcami domu – wieczerza wigilijna. Dom Miłosierdzia przygotował 250 miejsc.

Ubodzy i samotni Słupska pomodlą się, podzielą opłatkiem i zasiądą do świątecznego stołu w restauracji Młyn Słupski (tzw. Spichlerz) na ul. Młyńskiej 4. Spotkanie odbędzie się 24 grudnia o godz. 12 i jest przygotowane dla 250 osób. Obecni będą na nim m.in. dyrektor Caritas diecezji i miejscowi duszpasterze. W przygotowanie spotkania zaangażowali się wolontariusze Caritas, m.in. z parafii pw. Św. Jacka.

Tego dnia, również o godz. 12, wigilia dla ubogich i samotnych odbędzie się w Pile, w Centrum Charytatywno-Opiekuńczym Caritas pw. Matki Bożej z Lourdes (ul. Kossaka 16). Tu oczekiwanych jest stu gości.

Dla uczestników tych wigilijnych spotkań Caritas przygotowała paczki żywnościowe. Ich darczyńcami są diecezjanie – produkty były zbierane w ramach akcji charytatywnej "Torba miłosierdzia" oraz podczas przedświątecznej zbiórki żywności "Tak, pomagam", organizowanej w wybranych sklepach regionu. Także Parafialne Zespoły Caritas troszczą się, by do ubogich z ich okolicy trafiły jeszcze przed wigilią świąteczne paczki.

Nadto w hospicjum Caritas w Darłowie 24 grudnia o godz. 15 odbędzie się wigilia, której będzie przewodniczył bp Krzysztof Zadarko.

– To bardzo ważne święta chrześcijańskie, ponieważ akcentują fakt, że Bóg stał się jednym z nas – mówi ks. Tomasz Roda, dyrektor diecezjalnej Caritas. – Jego miłość przybliża się do naszej biedy, do naszego wykluczenia i nie możemy tych świąt spędzić inaczej, jak przez konkretne świadectwo miłości rozumianej jako otwarcie drzwi i zaproszenie do stołu – powiedział.

Stąd hasło tegorocznych wigilii pod patronatem Caritas brzmi "Nie jesteś sam". Dyrektor Caritas zachęca, by przekazywać informacje o tych wigiliach innym, aby nikt w tego dnia nie zasiadł do pustego stołu lub samotnej wieczerzy. To wymaga otwarcia oczu, by zauważyć nie tylko ludzi żyjących na dziko w piwnicy, żebrzących na ulicy, koczujących na działkach itp., ale też tych z własnego środowiska – samotnych znajomych, sąsiadów.

Warto też, kultywując polską tradycję, otworzyć dla takich samotnych osób drzwi swoich domów. – Zatroszczmy się o takich ludzi, może to chorzy, osieroceni przez rodziny przebywające na emigracji czy samotni z innych powodów. Niech to dla nich będzie przeznaczone to puste krzesło, wolne nakrycie na stole – podpowiada dyrektor Caritas.

Tę gotowość serca niech symbolizuje na wigilijnych stołach świeca Caritas, z której dochód przeznaczony jest na wsparcie dzieci i młodzieży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama