Koszalińsko-Kołobrzeski

W diecezji powstanie mapa zanieczyszczeń

O stanie powietrza w regionie niebawem poinformują mieszkańców wolontariusze Caritas. Do proekologicznego programu przystąpiło 15 szkół.

Jednym z projektów programu Laudato Si’ realizowanego przez Caritas diecezji jest przygotowanie diecezjalnej mapy zanieczyszczeń.

To obok lokalnych działań podejmowanych w konkretnych parafiach lub szkołach, największy i zarazem ogólnodiecezjalny projekt. Bierze w nim udział 15 szkół. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli nauk przyrodniczych i katechetów nauczą się badać czystość powietrza w swojej okolicy.

W najbliższych tygodniach do wolontariuszy trafią mierniki, którymi będą oni mierzyć zawartość pyłów i związków organicznych w powietrzu. Pierwsze szkolenia dotyczące programu oraz obsługi urządzeń ruszą w styczniu.

Jak zapewnia Malwina Giełdon, animator diecezjalny projektu Laudato Si’, uczniowie są zainteresowani tematyką ekologii. – Chcemy przekazać w ręce dzieci i młodzieży sprzęt, dzięki któremu będą mogły pobierać dane z otoczenia i przesyłać je do naszej bazy – wyjaśnia animatorka. – W ten sposób stworzymy diecezjalną mapę zanieczyszczeń i będziemy pokazywać, jaki jest stan zanieczyszczenia powietrza w regionie: czy tu jest zdrowo, czy też stan faktyczny wymaga poprawy.

Mapa będzie dostępna on line na stronie projektu.

– Ten projekt Caritas wynika z troski o nasz wspólny dom, do czego zachęca nas w encyklice Laudato Si’ papież Franciszek – dodaje Malwina Giełdon. – To zarazem szansa dla nauczycieli nauk przyrodniczych, bo dzięki aktywnemu uczestnictwu uczniów w projekcie tematy te mogą stać się dla nich bardziej atrakcyjne. To zarazem pokazuje, że Caritas preferuje naukowe podejście do edukacji i liczymy na to, że może to będzie przyczynek do wykształcenia przyrodników zainteresowanych katolicką myślą ekologiczną.

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że przyczyną 91 proc. zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest indywidualne ogrzewanie budynków. Zakłady przemysłowe i elektrownie odpowiadają łącznie za 2 proc. zanieczyszczeń, a samochody za 6 proc. To oznacza, że kluczową rolę w trosce o środowisko stanowi uświadamianie społeczeństwa o szkodliwości korzystania z nieekologicznych źródeł ciepła oraz programy wspierające wymianę starych pieców na nowoczesne, np. zasilane gazem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..